Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cari Denge Art Arda 2 Aydır Fazla Veriyor

Merkez Bankası’nın aylık olarak açıkladığı önemli makroekonomik veriler arasında yer alan ödemeler dengesi Ekim ayı istatistikleri yayımlandı. Detaylar haberde;
Cari Denge Art Arda 2 Aydır Fazla Veriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün Ekim 2023 dönemine ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri yayımlandı. Eylül ayında fazla veren cari denge Ekim ayında da 186 milyon dolar fazla verdi.

Merkez Bankası’nın Eylül ayı ödemeler dengesi istatistiklerinde cari denge 1 milyar 876 milyon dolar fazla vermişti.

Ekim ayında altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 5 milyar 67 milyon dolar fazla verirken, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4 milyar 866 milyon dolar seviyesinde kaydedildi.

Yurt Dışı Yerleşikler 423 Milyon Dolarlık Hisse Sattı

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 6 milyar 35 milyon dolar oldu. Birinci gelir dengesi kaleminde 1,001 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kaleminde ise 18 milyon dolar net giriş oldu.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler Ekim ayında 638 milyon dolar olarak bildirildi. Portföy yatırımlarında 689 milyon dolar net çıkış görüldü.

GCM Yatırım Banner

Portföy yatırımlarının alt kalemleri incelendiğinde yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasalarında 423 milyon dolarlık, devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında ise 16 milyon dolar net satış yaptı.

Merkez Bankası Ödemeler Dengesi Verileri
KAYNAK: TCMB

Ekim ayını kapsayan yurt dışındaki tahvil ihraçlarına bakıldığında bankalar 348 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1.267 milyon dolar net azalış gösterdi.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları incelendiğinde yabancı para cinsinden 1.089 milyon dolar ve Türk lirası cinsinden 198 milyon dolar net artış oldu. Böylece toplamda 1.287 milyon dolar net artış kaydedildi.

TCMB’nin Ekim ayı raporunda yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak diğer sektörler 301 milyon dolar net geri ödeme yaptı. Aynı dönemde bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 509 milyon dolar ve 50 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdiği paylaşıldı.

Merkez Bankası’nın Ekim 2023 dönemi verilerinde resmi rezervlerde 247 milyon dolarlık net artış olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.