Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Avans Kredisi Açıklaması Geldi

Yüksek enflasyonu düşürmek için kredi musluklarının kapatılması gerektiği tezini savunan Bakan Şimşek, Merkez Bankası’nın aldığı avans kredisi uygulamasını değerlendirdi.
Şimşek’ten Avans Kredisi Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından duyurusu yapılan avans kredisine ilişkin bakanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) uygulamasıyla yıllık 100 milyar TL’lik kredi limiti tahsis edileceği ve yatırımcılara finansman desteği için avans hesaptan aktarım yapılacağı kararını sosyal medya hesabı üzerinden değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, üç yılda 300 milyar TL limit tahsis edilmesi planlanan uygulamanın katkısından bahsetti.

Bakan Kacır, “Bu program, yatırımcılarımızın uzun vadeli ve uygun işlemlerine kredi imkanı sağlar. Yüksek teknoloji yatırımlarını hızlandıracak. Cari denge ve fiyat istikrarına katkı sağlayacak” diye ifadede bulundu.

Şimşek: Cari Açığı Kalıcı Olarak Azaltmayı Hedefliyoruz

Bakan Kacır’ın açıklamasını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Önemli bir program” diyerek, cari açığın kapatılması için gerekli olan adımın atıldığını kaydetti.

Önceki hafta açıklanan verilere göre Eylül’de 1 milyar 876 milyon dolar fazla gören cari dengeyi kalıcı olarak azaltmayı hedeflediklerini şu sözlerle paylaştı:

“Dış ticarette önemli payı olan yüksek teknoloji ürünlerin üretimine güçlü destek sağlayacağız. Cari açığı kalıcı olarak azaltmayı hedefliyoruz. Süreçte teknik yeterliliği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, finansal fizibiliteyi bankalar inceleyecek, nihai kararı ise Merkez Bankası verecek. Ülkemiz için hayırlı olsun.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın