Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırım Yapacaklara Müjde: Avans Kredisi Verilecek

TCMB, YTAK uygulamasıyla firmaların yatırım projeleri için alacakları puan dikkate alınarak kredi tahsis edilebileceğini açıkladı. Detaylar haberde;
Yatırım Yapacaklara Müjde: Avans Kredisi Verilecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) uygulama çerçevesinde yeniden yapılandırıldığı bildirildi. Yatırım taahhütlü avans kredileri kapsamındaki yeni uygulama ile bankanın kredilere yıllık 100 milyar TL limit tahsis ettiği açıklandı.

Söz konusu kapsamda, toplam yatırım tutarı en az 1 milyar Türk lirası olan yatırım projelerine aracı bankalarla YTAK tahsis edilebileceğine dikkat çekildi.

Yatırım taahhütlü avans kredisinin, firmaların yatırım projeleri için alacakları teknoloji/strateji puanı dikkate alınarak verileceğine işaret edildi.

Teknoloji/Stratejisi Puanlamasına göre Finansman Belirlenecek

Azami 10 yıl vadeli olarak kullandırılacak kredilerin faiz oranının ise teknoloji/strateji puanlanmasına ilişkin de bilgi verildi.

Merkez Bankası yaptığı açıklamayla teknoloji/strateji puanının yatırım kapsamında yurt dışından sağlanan finansman oranı ve finansal sağlamlık değerlendirmesine bağlı olarak yüzde 30-15 aralığında belirleneceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Yeni YTAK programına yıllık 100 milyar Türk lirası limitin tahsis edildiği paylaşılarak, program kapsamında 3 yıl boyunca toplam 300 milyar Türk lirası limit tahsis edilmesinin planlandığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.