Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Yabancı Sermaye Girişleri Beklentimizden Yüksek

Bakan Şimşek, uygulanan politikalarla birlikte yatırımcı güveninin ve yabancı sermaye girişlerinin arttığını açıkladı. İşte detaylar;
Şimşek: Yabancı Sermaye Girişleri Beklentimizden Yüksek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 27 Mayıs’ta yaptığı açıklamada uyguladıkları sağlam politikalar ve yapısal dönüşümün bir araya gelmesiyle yatırımcı güveninin yeniden kazanıldığını sağlayan olumlu bir söylem olduğunu belirtti.

Sermaye girişlerinin öngördüklerinden daha yüksek olduğunu vurgulayan Şimşek, bu durumun portföy tercihlerinin Türk varlıkları lehine olmasına yardımcı olduğunu, girişlere dönüştüğünü ve reel döviz kurunu dengelemeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin offshore piyasalara yönelik düzenlemeleri gevşetme yollarını araştırdığını ve nispeten uzun vadeli swaplarla başlayabileceğini aktardı.

Bloomberg’e demeç veren Bakan “Ne yapılması gerektiğini biliyoruz, ancak bunun zamanlamasına, sıralamasına ve dozuna karar verilmedi.” dedi. Henüz sürecin ilk aşamalarında olduklarını, tüm zorlukların üstesinden gelemediklerini ancak iyi bir ilerleme kaydettiklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın