Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Singapur’da: Ekonomi Yönetimi Gri Liste Kararını Bekliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Singapur’a gitti ve FATF Genel Kurulu’na katılacak. Burada Türkiye ile ilgili gri liste kararının çıkması bekleniyor.
Şimşek Singapur’da: Ekonomi Yönetimi Gri Liste Kararını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Singapur’da iki günlük bir ziyaret gerçekleştirecek. Bu süre zarfında yatırımcılarla görüşmeler yapacak ve resmi temaslarda bulunacak.

Bakan Şimşek’in Singapur ziyareti kapsamında, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Genel Kurul toplantısına katılması da bekleniyor. Bu toplantıda, Türkiye’nin FATF gri listesinde bulunma durumu da ele alınacak ve Şimşek’in bu konuda bir konuşma yapması planlanıyor.

FATF, dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadelede uyumunu denetleyen bir organizasyon olarak, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda yeterli önlemleri almadığı gerekçesiyle Türkiye’yi 2021 yılında gri listeye dahil etmişti. Ekonomi yönetim, gri listeden çıkmayı beklediklerini, aksi bir durumda kararın siyasi olacağını belirtiyor.

Şimşek, ziyaret sırasında Singapur Başbakanı ve Maliye Bakanı Lawrence Wong ile görüşecek ve Singapur Cumhurbaşkanı Tharman Shanmugaratnam tarafından kabul edilecek. Bu temaslarda, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler masaya yatırılacak.

Bakan Şimşek, Asya’daki reel sektör temsilcileriyle bir araya gelecek ve ilk kez gerçekleştireceği “road show” kapsamında küresel yatırım fonlarının yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirecek. Bu görüşmelerde Türkiye’nin ekonomi programını anlatacak Şimşek, şirket ve fonları ülkeye yatırıma davet edecek. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.