Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Kurala Dayalı Politikalar Kredi Notumuza Yansıyacak

Bakan Şimşek, uluslararası normlara uygun politikaların Türkiye’nin kredi notuna yansıyacağını belirtti. İşte detaylar;
Şimşek: Kurala Dayalı Politikalar Kredi Notumuza Yansıyacak
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye’nin kredi  notuyla ilgili paylaşım yaptı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından gün içinde paylaşılan rapora işaret eden Şimşek, uyguladıkları politikaların olumlu sonuçlar vereceğine değindi.

Bakan, kuruluşun Türkiye’nin kural bazlı ve öngörülebilir politikaya geçmesinin ülke kredi görünümü ve notu açısından olumlu olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlattı.

Şimşek: Kurala Dayalı Politikalar Kredi Notumuza YansıyacakKaynak: Twitter

Şimşek, makro-finansal istikrarı sağlamak ve Türkiye’nin stoklara karşı dayanıklılığını yükseltmek için kurala dayalı ve uluslararası normlara uygun politikaları uygulama konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Söz konusu girişimlerin kredi notuna yansıyacağına inandıklarını ifade etti.

Moody’s, Türkiye ile ilgili paylaştığı raporda politika değişikliğinin daha yavaş büyümeye yol açacağını, yeni ekonomi yönetimi kadrosunun en çok zorlanacağı şeyin ekonomideki dengesizlikleri gidermek ve büyüme sürdürmek arasındaki dengeyi sağlamak olacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar ve yabancı yatırımcılarla kurulan ilişkiler uluslararası ortamda Türkiye’ye olan ilgiyi daha da artırdı. Şimşek ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB), geçtiğimiz günlerde JPMorgan’ın organize ettiği toplantıda üst düzey yabancı yatırımcılarla buluşarak sunum yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.