Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Kamu Yatırım Planını Duyurdu: Tasarruf Reformu Geliyor

Valilerle yaptığı konuşmasında makam araçlarını hedef alan Bakan Şimşek, tasarruf planını tüm kamuya yaymaya kararlı. İlk reform için kemer sıkma adımına geçiliyor.
Şimşek Kamu Yatırım Planını Duyurdu: Tasarruf Reformu Geliyor
HABER GİRİŞ

Dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen yeni yılın ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına dair Hazine ve Maliye Mehmet Şimşek’ten bugün detaylı açıklamalar geldi.

Anadolu Ajansı (AA)muhabirine açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, dün toplantıdan çıkan kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) reforma uğrayacağı kararına ilişkin değerlendirme yaptı.

KİT’lerde şeffaflığı ve hesap verilebilirliği artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bu kapsamda iki aşamalı reform çalışmalarının ilk bölümünün bitirilerek, EKK toplantısında sunuma çıkarıldığını ekledi.

KİT’lerin milli gelirdeki payının yüzde 7,4’ü, bu yılın merkezi yönetim bütçesinden yapılacak transferlerin ise yüzde 6,2’sini oluşturduğunu belirten Şimşek, kamu istihdamında ise yüzde 2’lik kısma karşılık geldiğini kaydetti.

Bu nedenle kamu iktisadi teşebbüslerinde reform yapmanın önemli olduğunu ve çalışmayı Orta Vadeli Program’a (OVP) dahil ettiklerini paylaştı.

Şimdi Kayıt Olun

Mali Disiplin Duruşundan Ödün Verilmeyecek

KİT’lerin yönetim kurullarında da revizyona gidileceğini ve daha profesyonel kadrolaşmaların yapılacağını söyleyen Bakan Şimşek, kamuda satın alma usullerinin değişime uğrayacağı haberini verdi.

Böylece kamudaki işlemlerin dünya standartlarına yaklaşacağını savunarak, “Reform çalışmalarımız tasarruf tedbirimizle uyumlu. Harcamalarımızı verimli bir şekilde yönetiyoruz. Etkin kullanılan kamu kaynaklarıyla mali disiplinimiz güçleniyor. Mali disiplin konusundaki duruşumuz net. Para ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştiriyoruz” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.