Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Enflasyon Trendi Hedeflerimizle Uyumlu

Bakan Şimşek, Finans Geleceği Zirvesi’nde sunum yaparak gelecek yıllara ilişkin enflasyon hedeflerini paylaştı. Beklentilerde 5 puana yakın bir iyileşme gerçekleştiğini söyledi.
Şimşek: Enflasyon Trendi Hedeflerimizle Uyumlu
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Turkuvaz Medya tarafından düzenlenen Finansın Geleceği Zirvesi’nde ekonomi gündemine yönelik oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, yaptığı sunumda Orta Vadeli Program’ın başarılı şekilde çalıştığını vurguladı.

Refah artışı için fiyat istikrarının ön koşul olduğunu, bu çerçevede programlarının odağında enflasyonun düşürülmesinin yer aldığını belirtti. 2026 sonunda enflasyonun yıllık bazda tekrar tek haneye, 2024’te yüzde 36, 2025’te ise yüzde 14 seviyelerine gerileyeceğini ifade etti.

“Hedeflerimiz ile Uyumlu”

Çekirdek enflasyonda son 3 ayda çok net bir trend olduğunu, enflasyondaki ivme kaybının 2024 yıl sonu hedefi olan yüzde 36 ile aynı patikaya oturduğunu dile getirdi.

Para politikasının gecikmeli çalıştığını, bugün atılan adımların etkisinin bir sonraki yıl özellikle ikinci yarısında devreye gireceğini bildirdi.

Son 2 aylık dönemde enflasyon beklentilerinde 5 puana yakın bir iyileşme gerçekleştiğini, dezenflasyonun başarılmasıyla beraber Türkiye’de öngörülebilirliğin yükseleceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“2,2 Trilyon TL Vergiden Vazgeçtik”

Bakan Şimşek, son 20 yılda yaşanan depremler nedeniyle oluşan hasarların giderilmesi amacıyla yapılan harcamaların, toplanan vergilerin 1,6 katı olduğunu, yenileme ve güçlendirme çalışmaları kapsamında toplanan vergilerin vergi gelirinin 8 katını geçtiğini açıkladı.

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yüksek büyümeyi kalıcı kılmak için reel sektörü desteklediklerini söyleyen Şimşek, 2024 yılında 2,2 trilyon TL vergiden vazgeçeceklerini bildirdi.

“Kimseden Para İstemedim”

Risk priminin (CDS) 284 seviyesinde olduğunun altını çizen Bakan, hedeflerinin gelecek sene ülke risk primini 200 baz puanın altına indirmek olduğunu paylaştı. Kurdaki dalgalanmaların azaldığını, Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisinin arttığını belirtti.

Şimşek, kendisine “Çok ülke dolaştınız, ülkeye para gelmediler.” şeklinde ifadeler kullanıldığını dile getirdi. Yurt dışı seyahatlerinde kimseden para istemediğini, “Türkiye’nin acil dış kaynağa ihtiyacı var, gelin bize para verin” demediklerini vurguladı. Programları anlattıklarını ve “Yatırım yapın” şeklinde konuştuklarını söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının piyasanın gerisinde olduğunu, gelecek süreçte kredi notunda da artışlar görüleceğini dile getirdi.

Mehmet Şimşek, gün içinde Borsa İstanbul 150. Yıl Gong Töreni’ne katılarak önemli açıklamalarda bulundu ve TL varlıklara ciddi talep olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.