Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Cari Açık OVP’nin Üzerinde Gerçekleşebilir!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yıl sonu cari açığın OVP’nin üzerinde gelebileceğini söyledi. İşte detaylar;
Şimşek: Cari Açık OVP’nin Üzerinde Gerçekleşebilir!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 12 Ocak tarihinde 2023’ün Kasım ayına yönelik ödemeler dengesi istatistiklerini paylaştı. Cari işlemler hesabı 2.722 milyon dolar açık verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, aynı gün içerisinde X sosyal medya hesabı üzerinden cari işlemler dengesine yönelik yorumlarını paylaştı.

Şimşek: Cari Açık OVP’nin Üzerinde Gerçekleşebilir!Kaynak: X

Yıllık cari işlemler dengesindeki iyileşmenin Kasım’da da devam ettiğini belirten Şimşek, Mayıs’a göre 10,7 milyar dolar düşüşle 49,6 milyar dolara gerileyen yıllık cari açığın altın hariç 22,5 milyar dolar seviyesinde olduğunu aktardı.

“OVP’nin Üzerinde Olabilir”

Bakan, 2023’te dış ticaret açığının Orta Vadeli Program (OVP) tahmininin 6 milyar dolar altında gerçekleşmesine rağmen, yılsonu cari açığın OVP’nin üzerinde olacağını değerlendirdiklerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmede jeopolitik gerginliklerden dolayı zayıflayan hizmet gelirlerinin etkili olduğunu vurgulayan Şimşek, ekonomide dengelenmeye yönelik atılan adımlarla altın ithalatındaki normalleşme ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması sonucunda cari dengedeki iyileşmenin süreceğini kaydetti.

Bakan, 12 Ocak tarihinde sabah saatlerinde yaptığı açıklamada sosyal medya üzerinden gelir elde edenleri izlemeye aldıklarını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.