Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sigaraya Bir Vergi Daha! Fiyatlar Artacak

Yeni vergilerde yaratıcı davranan ekonomi yönetimi bu kez sigara izmaritlerini hedefe aldı. İzmarit vergisi Meclis’e çıkmaya hazırlanıyor.
Sigaraya Bir Vergi Daha! Fiyatlar Artacak
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminin ısrarcı olduğu yeni vergi paketi kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünkü açıklamalarında ikinci bir paketin daha geleceği haberini vermişti.

Yeni vergilerde yaratıcı davranan ekonomi yönetiminin sigaradan aldığı vergiyi artırma niyetinde olduğu öğrenildi.

Yarın açıklanacak olan enflasyon rakamıyla mevcutta uygulanan vergilere zam gelecek ancak zammın dışında yeni bir vergiyle daha sigara fiyatlarının katlanması bekleniyor.

Türkiye Gazetesi’nden Esma Altın’ın haberine göre hükümet tütün ürünlerinin yasaklanmasını düzenleyen kanunla birlikte tütün ve alkol piyasasını düzenleyen kanunda değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Meclis’e gelecek düzenleme ile tütün şirketlerinden sigara izmaritlerini temizlemek için çöp veya kirletme bedeli vergisi alınacak.

GCM Yatırım Banner

AKP kurmaylarının üzerinde çalıştığı taslak İspanya’daki sigara izmariti vergisine benzer olacak. Bu modele göre İspanya’da çevreyi kirletme ya da izmarit vergisi olarak tütün endüstrisinden ilave vergi alınıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.