Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Shmyhal: Rusya, Noel ve Yeni Yılı Karanlıkta Geçirmemizi İstiyor

Kiev yönetimi, Rusya'nın, Ukrayna'nın bayram dönemini karanlıkta geçirmesini istediğini ve buna hazırlıklı olunması gerektiğini açıkladı. Detaylar...
Shmyhal: Rusya, Noel ve Yeni Yılı Karanlıkta Geçirmemizi İstiyor
Son Güncelleme: 

Rusya Başbakanı Denys Shmyhal, Salı günü yaptığı açıklamada Rusya’nın mevcut planlarına değindi. Moskova’nın, Ukrayna halkının Noel ve Yeni Yılı karanlıkta geçirmelerini istediği için Ukrayna’nın enerji altyapısına yönelik yeni Rus saldırılarına hazır olmaları gerektiğini belirtti.

Açıklamalar, bir dizi Rus füze ve insansız hava aracı saldırısının bölgedeki enerji hatlarına zarar verdiğinin duyurulmasının kısa süre sonrasında gelmiş oldu.

Ukraynalı yetkililer, söz konusu saldırıların, Kiev bölgesindeki elektrik arzını kritik derecede düşük seviyede kalmasına neden olduğunu söylemişti. Saldırıların, bölgede elektrik ihtiyacının yarısından daha azının karşılanması sonucunu doğurduğu belirtilmişti.

Shmyhal: Enerji Açığı Önemli Seviyede

Bir hükümet toplantısında konuşan Shmyhal konuya dair yaptığı açıklamada “Onarım çalışmaları devam ediyor ancak durum gerçekten güç olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sekiz nükleer santral ve 10 termik santralin çalıştığını ancak enerji açığının “önemli seviyede” olduğunu söyledi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Shmyhal sözlerine şöyle devam etti:

“Ukrayna halkını yeni yılda elektriksiz bırakmak amacıyla Rus teröristler her şeyi yapacak. Noel ve yeni yılın Ukrayna’da karanlıkta geçmesi onlar için önemli. Bu yüzden yeni saldırılara hazırlanmalıyız.”

Şubat ayının son günlerinde Ukrayna’yı işgal etmeye başlayan Rusya, temel altyapıya yönelik saldırıların askeri açıdan meşru olduğunu iddia ediyor. Ukrayna cephesi ise sivillerin sefaletine yol açmayı amaçlayan saldırıların savaş suçu olduğunu ısrarla söylemeye devam ediyor.

Kiev Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Oleksiy Kuleba, geçen gün yaptığı açıklamada Rus insansız hava aracı saldırılarının ardından bölgenin yüzde 80’inin ikinci bir gün daha elektriksiz kaldığını söyledi.

Kuleba, Telegram mesajlaşma platformu üzerinden yaptığı açıklamada “Elektrik tedarikindeki durumun kritik seviyede kalmaya devam ettiğini söylemeliyim. Düşmanın her bombardımanıyla onarımların karmaşıklığının ve süresinin arttığını vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Elektrik Sebekesi Vurulmasi
Kaynak: Reuters

Bu arada ulusal elektrik şebekesi operatörü Ukrenergo, kışın başladığı başkent Kiev’de gerekli elektrik tüketiminin yarısından daha azını sağlayabileceğini açıkladı. Başkentin metro sistemi ise elektrik arzının istikrarsız olması nedeniyle sabahın yoğun olduğu saatlerde kısa bir süre durduruldu.

Elektrik kesintilerinin, su kaynakları, ısıtma ve cep telefonu ağlarını etkilediği bilinirken, Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, onarımlar sonucunda şehrin bazı tüketicilere su kaynaklarını geri getirebildiğini söyledi.

Yenilmezlik Noktalarının Sayısı Artırılıyor

Shmyhal, hükümetin vatandaşların su, elektrik ve internet hizmetlerine erişebileceği “yenilmezlik noktalarının” sayısını üç katına çıkarmayı planladığını söyledi.

İhtiyacı olan sivillere sıcak içecek, ilaç, su ve çocuklar için oyuncak desteğinin sağlandığı bu noktalarda ayrıca telefon ve diğer elektrikli aletlerin şarj edilmesi ve ücretsiz internet gibi hizmetler de sunuluyor. Şu an için bu tür 5.000 noktanın olduğu biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu