Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell 2022 için Tarihinin En Yüksek Yıllık Karına Ulaştı

Petrol devi Shell, 2022 yılı gelirini bildirdi. Şirket bugüne kadarki en büyük yıllık gelire ulaştı. Ayrıntılar geliyor…
Shell 2022 için Tarihinin En Yüksek Yıllık Karına Ulaştı
HABER GİRİŞ

İngiliz petrol devi Shell, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgalinden bu yana artan fosil yakıt fiyatları ve güçlü taleple desteklenen şimdiye kadarki en yüksek yıllık karını açıkladı. Şirket 2022 yılının tamamı için 39,9 milyar dolar düzeltilmiş kazanç bildirdi.

Bu, Shell’in şirketin önceki yıllık rekoru olduğunu söylediği 2008’deki 28,4 milyar doları aşıyor ve 2021 tam yıl karı olan 19,29 milyar doların iki katından fazla. Analistler Shell’in net karının 38,3 milyar dolar olmasını bekliyordu. Şirket yılın son çeyreği için 9,8 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi.

Shell, 2023 yılının ilk çeyreği sonuçlarına kadar tamamlanması beklenen 4 milyar dolarlık bir hisse geri satın alma programı ve dördüncü çeyrek için hisse başına yüzde 15 temettü artışı açıkladı.

Shell CEO’su Wael Sawan yaptığı açıklamada, “4. Çeyrek ve tüm yıl boyunca elde ettiğimiz sonuçlar, Shell’in farklılaşmış portföyünün gücünü ve aynı zamanda değişken bir dünyada müşterilerimize hayati enerji sağlama kapasitemizi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Shell’in enerji geçişinde güvenilir bir ortak olarak iyi bir konumda olduğuna inandıklarını belirten Wawan, güçlendirme stratejilerini uygulamaya koymaya devam ederken, temel güçlü yönlerini geliştireceklerini, organizasyonu daha da basitleştirecek ve performansa odaklanacaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Shell geçen ay, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’taki yeni vergilerin bir sonucu olarak 2022′nin son üç ayında 2 milyar dolarlık bir zarar beklediğini açıklamıştı. 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir işletme olmayı hedefleyen Shell’in, Yenilenebilir Kaynaklar ve Enerji Çözümleri birimindeki sermaye harcamalarının 2022′de rekor seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın