Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK’daki Kara Deliğe 500 Milyar TL’den Fazla Transfer Bekleniyor

EYT’lilere yapılacak ödemelerin konuşulmasıyla gündeme gelen SGK’daki kara delik, Hazine’yi içine çekti. Bütçenin bu yıl SGK’nın kasasına 500 milyar liradan fazla transfer sağlaması bekleniyor.
SGK’daki Kara Deliğe 500 Milyar TL’den Fazla Transfer Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) açığın kapanmadığına ilişkin veriler gelmeye devam ederken, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında olup emekliliğe ayrılacak olan vatandaşlar mevcut açığı büyüttü. EYT’liler, düzenlemede yer alan prim şartını tamamlamak için sadece bir ayda SGK’ya 1 trilyon TL ödeme yapsa da kurumun EYT kaleminde gideri, gelirinden fazla oldu.

SGK’daki kara deliği köşesine taşıyan ekonomi yazarı Naki Bakır’ın Dünya’daki yazısında, henüz emekli aylığı almaya başlamayan yaklaşık 1,5 milyon EYT’li gündeme taşındı.

SGK’nın, EYT’lilerin büyük çoğunluğuna henüz ödeme yapmasa da yılın ilk çeyreğinde 20,4 milyar TL açık verdiği öğrenildi.

Söz konusu dönemde ilk çeyrekte yüzde 98,9 gelir artışı yaşasa da SGK’nın gelir-gider dengesini korumak için Hazine desteği sürdü.

Ocak-Mart 2022 döneminde aktif sigortalılardan 131,3 milyar lira prim alan ve emeklilere 137,1 milyar lira ödeme yapan SGK’nın bu yılın aynı döneminde 292,9 milyar lira ile daha fazla prim geliri elde edip, 267,1 milyar lira aylık ödeme yaptığı görüldü.

GCM Yatırım Banner

Kurumdan hak sahiplerine her ay yapılan ödemeler için Hazine’nin SGK’nın kasasına transfer sağladığı belirlendi.

Bu nedenle Hazine’de de kara delik oluştuğu ve bir boşluğu başka bir boşluklar doldurmak için günü kurtaran çözümlere yönelimin olduğu yorumu doğdu.

Transfer Tutarı 500 Milyar Lirayı Aşabilir

“Bütçe açığının yarıdan fazlası sosyal güvenlik transferlerinden kaynaklandı” diyen Bakır, Hazine’nin SGK’nın kasasına aktardığı kaynağın yıldan yıla arttığına dikkat çekti.

Bakır, “5510 sayılı yasa ile emeklilik yaşının yükseltildiği 2008 yılında 35 milyar lira düzeyinde bulunan sosyal güvenlik transferleri, 2009’da ilk kez 50 milyar lirayı, 2019’da 100 milyar lirayı aşmış, 2021’de 252,1 milyar, 2022 yılının tümünde de 389 milyar lira olmuştu. Bu yılın ilk üç ayındaki tutar dikkate alındığında yılın tümündeki transfer tutarının 500 milyar lirayı aşacağı tahmin ediliyor” diye ifade kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.