Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Balkız: SGK’nın Kara Deliği için Bağ-Kurlular Emekli Edilmiyor

Sosyal Güvenlik Uzmanı Balkız, SGK’nın bütçesindeki kara deliğin kapatılması için Bağ-Kurluların önüne taş koyulduğuna işaret ederek EPT meselesine ilişkin konuştu.
Balkız: SGK’nın Kara Deliği için Bağ-Kurlular Emekli Edilmiyor
HABER GİRİŞ

Gelen son verilere göre emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanarak emekli olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulananların sayısı 1,5 milyonu aştı ancak EYT kapsamında yer alan 400 bine yakın Bağ-Kurlunun başvuruda bulunamadığı öğrenildi.

EYT düzenlemesinde yaş şartının yerine getirilen prim şartının emeklilikte prime takılanlar (EPT) sorununu doğurduğu daha önce dile getirilmişti.

Konuyu gündemde tutan Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa Balkız, yaptığı son açıklamada Bağ-Kurlu EPT’lilerin mağduriyetine dikkat çekti.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Balkız, EYT düzenlemesinden faydalanmak isteyen ancak yüksek prim borçları yüzünden emekli olamayan Bağ-Kurlu vatandaşların durumu için “Bir sürü kişi bankalara gidip kredi almaya çalıştı, baktılar ki olmuyor. Bankanın alacağı geri alacağı faizli para maaşının üzerinde olduğu için 400 bine yakın kişi emeklilikten mahrum kaldı” diye konuştu.

Bağ-Kurlu olan kadınlardan beklenen 7200 gün, erkeklerden ise 9000 günlük prim şartının EYT’lilerin emekliliği önünde engel olduğuna vurgu yaparak şöyle değerlendirme yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Yapılandırma çıktı ama asgari ücrete bağlı olarak çıktı. Onda da günlüğü 115 liradan borçlandırılıyor. Düşünebiliyor musunuz, 3600 gün dondurmuşsunuz. İhya etmek için ne kadar prim ödeyeceksiniz 414 bin lira. Esnafın parası yokmuş ki dondurmuş, şimdi param yok diye donduruyor. Siz diyorsunuz ki ‘bana 414 bin lira ver, ben senin primlerini sana geri vereyim.’”

Prim Şartı SGK’nın Bütçe Açığını Kapatmak için Artırılıyor

Vatandaşların emekliliği önüne koyulan taşların, SGK’daki açıkla ilgili olduğuna vurgu yapan Balkız, yüzde 35’ler seviyesine çıkan kayıt dışı istihdam oranının ve gelir ile giderin tutarsız olmasının SGK’nın sırtına yük olduğuna işaret etti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı, “Harcamalar anormal derecede. Gerek sağlık harcamaları gerekse emeklilere verilen ücretler toplanan primi karşılamıyor. SGK’nın asıl sorunu, buradaki işçinin, memurun, çalışanın maaşına göz dikmek, azaltmak değil. Asıl olan kayıt dışılığı önlemek” dedi.

Kayıt dışı istihdamın SGK’nın bütçesinde kara delik oluşturduğunu, prim şartını yüksek tutarak bu deliğin kapanmayacağını ifade ederek, “SGK zarar etmesin ama siz idareyi güzel yapmazsanız, 7000 bin gün değil 10 bin güne de çıkarsanız verim alamayacaksınız” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.