Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Uzmanı Yapılandırma Paketinin Arka Planını Açıkladı

SGK Uzmanı Erdursun, yürürlüğe giren yapılandırma paketinin arka planında Bağ-Kurlu vatandaşlar için mağduriyet yattığını açıkladı.
SGK Uzmanı Yapılandırma Paketinin Arka Planını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Yapılandırma paketinin Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun’dan dikkat çeken bir çıkış geldi. Gerçek Gündem’e açıklamalarda bulunan Erdursun, Bağ-Kur prim borçlarının yapılandırma kanunu sonrası arttığını söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak kamuoyuna duyurulan vergi ve borç affının Bağ-Kurlu vatandaşlar için mağduriyet anlamına geldiğine dikkat çekti.

Yapılandırmada temel mantığın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanmak isteyen vatandaşlardan para almak olduğunu savundu.

SGK Uzmanı, “Asgari ücrete yapılan artışlar Bağ-Kur prim borcunu artırdı. Yapılan son vergi affında mevcut yasadaki güncel prim borçları baz alındığı için prim borçları katlanarak geldi” şeklinde açıklamada bulundu.

Asgari ücret üzerinden hesaplanan Bağ-Kurlunun günlük priminin geçen yıl 75 lira olduğunu hatırlatan Erdursun, güncel rakamın 115 liraya yükseldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şimdiye kadar ilan edilen yapılandırma paketlerinden farklı bir yol izlendiğine dikkat çekerek, son vergi affında vatandaşın ödemek istediği primin arttığını şu sözlerle anlattı:

“Daha önce çıkan vergi aflarında o dönemin prim borcu ve gecikme faizleriyle birlikte borç oluşturuluyordu. Borcun peşin ödenmesi durumunda faizin yüzde 90’nu silindiği için daha düşük ödemeler yapılarak Bağ-Kur prim günleri alınabiliyordu. Yapılan son vergi affında ise güncel tutarlarla birlikte 2 Eylül 2021’de 3750 gün için 36 bin 712 TL Bağ-Kur prim ödemesi gereken kişinin borcu şimdi 431 bin 250 TL oldu.”

İktidarın bu hamlesinde, EYT düzenlemesine güvendiğine dikkat çekerek, emekli olmak isteyen vatandaşlara prim tamamlama mecburiyeti üzerinden yüksek meblağların dayatıldığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.