Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’liler 1 Ayda SGK’ya 1 Trilyon TL Ödeme Yaptı

SGK’nın gelir kaleminde EYT’liler öne çıktı. Aralık ayında yapılan prim ödemeleri 1 trilyon lirayı buldu. SGK’daki bütçe açığı ise kırmızı alarm vermeye devam etti.
EYT’liler 1 Ayda SGK’ya 1 Trilyon TL Ödeme Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle 2022’nin sonunda gündeme getirilen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bütçesi tartışılan konu başlıkları arasında tekrar yerini aldı. EYT düzenlemesinin Meclis’ten geçip yasalaşmasıyla ve Resmi Gazete’nin 3 Mart tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte gözler SGK’daki bütçe açığına çevrildi.

CHP TBMM Grubu’nun Aralık ayının ilk haftasında hazırladığı ekonomi raporunda bütçe açığı yaşayan SGK’nın 2022’nin sonunda 50 milyar liranın üzerinde finansman açığı yaşaması beklendiğine dikkat çekilirken, EYT düzenlemesinden faydalanmak için eksik primlerini tamamlamak isteyen vatandaşların doğum ve askerlik borçlanması ödemeleriyle SGK, Aralık ayı itibarıyla ciddi bir gelir elde etti.

CHP’nin hazırladığı yeni raporda SGK 2022’yi 39.7 milyar lira açıkla kapattı. 2022 yılı toplam gelirleri ise 1 trilyon oldu.

Toplam gelirde yıllık bazda yüzde 57,9 oranında artış yaşanırken, söz konusu oranın 715 milyarlık kısmı prim gelirlerinden oluştu.

EYT kapsamında olan ve eksik primlerini tamamlayarak emekli olmak isteyen vatandaşlar, yeni yılda da SGK’ya ödemelerini sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak duyurulan vergi ve borç affından faydalanarak askerlik ve doğum borçlanması ödemelerini yapmak isteyen çok sayıda vatandaşın yapacağı ödemelerin yeni yılda SGK gelirine ekleneceği biliniyor.

Ödemelerdeki Artış Yıllık Yüzde 50’nin Üzerinde Oldu

Rapora göre 2022’de faturalı ödemeler, kamu çalışanlarının prim ödemeleri ile açığın finansmanı gibi aktarmalar için bütçeden SGK’ya yapılan ödemeler yıllık bazda yüzde 54,3 oranında artarak 389 milyar liraya ulaştı.

Sene sonu bilançosuna göre SGK’nin sağlık ödemeleri, emekli ödemeleri ve diğer tüm ödemelerinin toplamı 1 trilyon 40 milyar olarak kayda geçti.

2022 yılında ödemelerdeki artış 2021 yılına göre yüzde 58,8 arttı. Aktif sigortalı sayısı geçen sene yıllık bazda yüzde 6.5 oranında artışla 26 milyon 344 bin kişiye çıktı.

Aylık ve gelir alan kişi sayısında yüzde 2,1’lik artışla 13 milyon 933 bin kişi oldu.

7 Milyona Yakın Kişinin GSS Primi Kamu Bütçesinden Karşılandı

Hazırlanan rapora göre sağlık hizmetinden faydalanan ancak aldığı hizmeti kendisi ödemeyen kişilerin sağlık primi borçları kamu tarafından karşılandı.

Raporda, “Türkiye nüfusunun yüzde 88.57’si sosyal sigorta kapsamında bulunurken 2 milyon 143 bin kişi genel sağlık sigortasını kendisi ödedi. Geliri yetmeyen 6 milyon 944 bin kişinin genel sağlık sigortası (GSS) primi ise devlet tarafından ödendi” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın