Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis’e Gelen Rapor EYT için Karamsar: SGK’da Açık Büyüyor

EYT gündemine yeni bir tartışma konusu eklendi. Bütçe açığı yaşayan SGK’nın sene sonunda 50 milyar liranın üzerinde finansman açığı yaşaması bekleniyor.
Meclis’e Gelen Rapor EYT için Karamsar: SGK’da Açık Büyüyor
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle birlikte 5 milyona yakın kişinin emekli olmasının Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yükleyeceği maddi yük uzun süredir tartışmalara konu olmuştu. EYT düzenlemesi için Aralık ayı işaret edilirken, SGK’nın bütçesine ilişkin dikkat çeken yeni bir bilgi geldi.

Bütçe açığı tartışmalarıyla çok defa gündeme gelen SGK, yeni bir açık konusuyla daha kamuoyunun gündemine sunuldu. CHP TBMM Grubu’nun haftalık ekonomi raporunda, SGK’nın bütçe açığına dikkat çekildi.

Raporda SGK’nın gelir-gider kalemindeki uyuşmazlık ortaya çıktı. Buna göre kurumun, yılın ilk 9 aylık dönemdeki geliri, bütçeden yapılan transferler de dahil edildiğinde, yüzde 51,3 artışla 700 milyar liraya yükseldi.

Ancak aynı dönemdeki giderler, yüzde 52,3 artışla 738 milyar liraya ulaştı. Böylece yılın ilk 9 ayında SGK, 38 milyar liralık bütçe açığı verdi.

Bu Yıl 50 Milyar Liranın Üzerinde Açık Bekleniyor

CHP’nin haftalık ekonomi raporuna göre 2020 Ocak-Eylül döneminde SGK’nın bütçeden finanse edilen açığı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74,4 artışla 21,7 milyar liradan 37,9 milyar liraya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Bu hesaplamalara göre geçen yıl 21 milyar lira açık veren SGK’nin bu yıl 50 milyar liranın üzerinde finansman açığıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Sağlık Sigortası Devlet Tarafından Ödenenlerin Sayısı Yaklaşık 7 Milyon

Raporda, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına da değinildi. GSS borç affı, Haziran ayında yürürlüğe girmişti.

GSS primleri devlet tarafından ödenen kişi sayısının 2022 Ocak-Eylül döneminde 6 milyon 934 bin 830’a çıktığı açıklandı.

Bu kişiler arasında yabancı uyruklu sığınmacıların olup olmadığına dair ayrıntılı bilgi paylaşılmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.