Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sağlık Sigortası Borç Affı Yürürlüğe Girdi

Sağlık sigortası borçları için af yasası yürürlüğe girdi. Af kapsamında olan borç tutarı ve yasanın detayları haberde;
Sağlık Sigortası Borç Affı Yürürlüğe Girdi
HABER GİRİŞ

Sağlık hizmet bedellerinin terkin edilmesi veya taksitle ödenmesine ilişkin yasa bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı tesislerde sağlık hizmeti alan ve herhangi bir sebeple sağlık sigortasından faydalanamayan kişiler için hazırlanan kanun, 31 Aralık 2021 tarihine kadar tahsil edilememiş borç tutarlarının affını içeriyor.

10 Bin TL Sınırı Getirildi

Yürürlüğe giren kanunda, 10 bin TL ve altında olan borçların tamamının silineceği bildirildi. 10 bin TL üstü olan tutarlarda ise borcun bir kısmı silinecek. Geri kalan borç tutarı için ödeme kolaylığı sağlanacak.

Kanununun yürürlüğe girdiği günden itibaren bir yıl içerisinde 10 bin TL olan borç tutarının yarısının peşin veya taksitle ödenmesi hâlinde, geri kalan kısım silinecek.

Alacakların tahsili için açılmış davalar da kapanacak. Borcunu peşin ödeyenlerin davaları düşecek, taksitle ödemelerde ise ödeme tamamlandığında davalar kapanacak.

GCM Yatırım Banner

GSS borçları Meclis’te 5 Bin TL Olarak Düzenlenmişti

Geçtiğimiz hafta sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeleri içeren sağlık torba kanunu Meclis’e sunulmuştu. Teklifte yer alan maddelerden biri de Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına ilişkin düzenlemeler olmuştu.

Düzenlemede, 31 Aralık tarihine kadar olan borçları için GSS borçlularına ödeme kolaylığı sağlanacağı ve 5 bin TL altında olan borçların tamamının silineceği bildirilmişti. 5 bin TL üstü olan tutarlarda ise borcun yarısının peşin ya da taksitli ödenmesi halinde geri kalan tutarın silineceği bilgisine yer verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.