Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Prim Borçlarına Af Teklifi Meclis’te!

Sağlık sigortasından yararlanamayan kişilerin prim borçları için kanun teklifi meclise sunuldu. Detaylar haberde;
Prim Borçlarına Af Teklifi Meclis’te!
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeleri içeren sağlık torba kanunu teklifi Meclis’e gönderildi. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen 14 maddelik kanun teklifinin 6 maddesi kabul edildi.

Bugün tamamlanması beklenen görüşmelerde yer alan maddelerden biri de Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları  oldu. Buna göre Sağlık Bakanlığı’na bağlı tesislerde sağlık hizmeti alan ve herhangi bir sebeple sağlık sigortasından faydalanamayan kişiler için GSS düzenlemesine gidilecek.

Bağ-Kurlular ise bu düzenlemeden faydalanamayacak.

5 Bin TL Sınırı Getirildi

GSS borçlularına 31 Aralık tarihine kadar olan borçları için ödeme kolaylığı sağlanacak. Kanun tasarısının yasalaşması halinde 5 bin TL altında olan borçların tamamı silinecek. 5 bin TL üstü olan tutarlarda ise borcun bir kısmı silinecek.

Kanun teklifinin yasalaştığı günden itibaren 1 yıl içinde borcun yarısının peşin ya da taksitle ödenmesi durumunda geriye kalan borç tutarı silinecek. Borcunu peşin ödeyenlerin davaları düşecek, taksitle ödemelerde ise davalar ödeme bitince kapanacak.

Benzer şekilde en son geçen yıl Nisan ayı dahil olmak üzere önceki döneme ait GSS borçları yapılandırılmıştı. Prim borçlarının tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyenlerin gecikme faizleri ve cezaları silinmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu