Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Prim Borçlarına Af Teklifi Meclis’te!

Sağlık sigortasından yararlanamayan kişilerin prim borçları için kanun teklifi meclise sunuldu. Detaylar haberde;
Prim Borçlarına Af Teklifi Meclis’te!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeleri içeren sağlık torba kanunu teklifi Meclis’e gönderildi. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen 14 maddelik kanun teklifinin 6 maddesi kabul edildi.

Bugün tamamlanması beklenen görüşmelerde yer alan maddelerden biri de Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları  oldu. Buna göre Sağlık Bakanlığı’na bağlı tesislerde sağlık hizmeti alan ve herhangi bir sebeple sağlık sigortasından faydalanamayan kişiler için GSS düzenlemesine gidilecek.

Bağ-Kurlular ise bu düzenlemeden faydalanamayacak.

5 Bin TL Sınırı Getirildi

GSS borçlularına 31 Aralık tarihine kadar olan borçları için ödeme kolaylığı sağlanacak. Kanun tasarısının yasalaşması halinde 5 bin TL altında olan borçların tamamı silinecek. 5 bin TL üstü olan tutarlarda ise borcun bir kısmı silinecek.

Kanun teklifinin yasalaştığı günden itibaren 1 yıl içinde borcun yarısının peşin ya da taksitle ödenmesi durumunda geriye kalan borç tutarı silinecek. Borcunu peşin ödeyenlerin davaları düşecek, taksitle ödemelerde ise davalar ödeme bitince kapanacak.

GCM Yatırım Banner

Benzer şekilde en son geçen yıl Nisan ayı dahil olmak üzere önceki döneme ait GSS borçları yapılandırılmıştı. Prim borçlarının tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyenlerin gecikme faizleri ve cezaları silinmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.