Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Uzmanı Erdursun’dan Emekliye Enflasyon Farkı Açıklaması

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekliye yüzde 58 enflasyon farkının verilebileceğini söyledi. Detaylar haberde...
SGK Uzmanı Erdursun’dan Emekliye Enflasyon Farkı Açıklaması
HABER GİRİŞ

Hayat pahalılığı memurun, işçinin ve emeklinin belini bükmeye devam ediyor. Toplu iş sözleşme görülmelerinin başlamasıyla emeklinin kulağı ise ek zam haberinde. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon oranını açıklamasından sonra  memur ve emekliye gelecek zam merakla bekleniyor.

Konuya dair değerlendirmede bulunan Sosyal Güvenlik (SGK)  Uzmanı Özgür Erdursun, Ocak ayında emekliye yüzde 58 oranında enflasyon farkının verilebileceğini söyledi.

Geçen yıl emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapıldığını belirten SGK Uzmanı Erdursun, 2023’ün temmuz ayı enflasyonunun 2022’ye göre ciddi oranda, neredeyse 4 kat artmış durumda olduğunu belirtti.

“Kök Aylığı Uygulamasına Son Verilmeli”

Erdursun, kök aylığı 5 bin TL’nin altında olan bir kişinin maaşına yüzde 58 zam yapılsa dahi (7 bin 500 TL) aynı maaşı alacağını vurguladı.

Asıl önemli olanın kök aylığı uygulamasına son verilmesi gerektiğini kaydeden Erdursun, şu anda Türkiye’de 6 milyon kişi 7 bin 500 TL’nin altında aylık aldığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Zamların kök aylığa yapılmasının düşük maaş alanlar için çok bir anlam ifade etmeyeceğini belirtti.

Meclise seslenen Erdursun, emeklilerin büyük bir bölümünün Ocak ayını bekleyemeyeceğini bu yüzden Meclis açıldığında emekli aylıklarına Ekim ayında bir iyileştirme yapılmasına yönelik beklentinin olduğunu kaydetti. Asgari ücret düzeyinde emekli aylığına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bugün konuya yönelik değerlendirmede bulunan isimlerden biri olan yeminli mali müşavir ve ekonomist Muhammet Bayram, 1 Ekim’de açılacak olan Meclis’te en düşük emekli maaşını yeniden güncellemek için yeni bir zam kararı çıkabileceği beklentisinin olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.