Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

15 Milyon Emekli için Ek Zam Bekleniyor

Kök maaş detayı yüzünden zam alamayan 15 milyon emeklinin mağduriyetinin nasıl giderileceği sorusu yanıt buldu…
15 Milyon Emekli için Ek Zam Bekleniyor
HABER GİRİŞ

En düşük emekli aylığına müjde olarak yapılan zammın enflasyon gerçeği karşısında hayal kırıklığı yaşatması emekliler cephesinde beklenti yarattı. Yüksek enflasyona karşı hayatta kalmaya çalışan emeklilerin ek zam talebinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği soru işaretleri yaratırken, yeminli mali müşavir ve ekonomist Muhammet Bayram, yeni yasama döneminde Meclis’e emeklilerin talebinin geleceğini paylaştı.

Milliyet’e konuşan Bayram, 7 bin 500 lirada kalan en düşük emekli maaşını yeniden güncellemek için 1 Ekim’de açılacak olan Meclis’ten yeni bir zam kararının çıkabileceği beklentisini aktardı.

Yapılan son yüzde 25’lik zamdan faydalanamayanların Ocak zammını beklemesi gerektiği yönündeki açıklamaları hatırlatarak, “Ekim ayında Meclis açılacak ve emekliye zam tekrar gündeme gelebilir. 7 bin 500 TL bir hayli düşük kaldı ancak son yapılan açıklamada yılbaşı işaret edilmişti” diye konuştu.

Söz konusu mağduriyeti emeklilerin yarısından fazlasının yaşadığına dikkat çekerek, “Bu kesim toplam 15 milyon emekli içerisinde yüzde 60’lık kesime tekabül ediyor. Yani 9 milyona yakın emeklimiz en düşük maaşı alıyor. Enflasyonist ortamda maaş düşük kalmış olabilir. Meclis’in açılmasıyla birlikte ek bir düzenleme yapılabilir” dedi.

Kök maaş detayı yüzünden yüzde 25 zamdan faydalanamayan emeklilerin durumu hakkında şöyle açıklama yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Normal şartlarda emeklilerimiz yatırdıkları prime göre emekli maaşı alıyorlar. Burada 2000 öncesi, 2000 ile 2008 arası ve 2008 sonrası şeklinde maaş hesaplamaları değişiyor. Burada emeklinin kök maaşı 7 bin 500 TL’nin altındaysa devletimiz bunu tamamlayarak kendilerine ödeme yapıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın