Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Uzmanı Açıkladı: Zam Bekleyen Memur ve Emekli için Kötü Sürpriz!

Çarşamba günü TÜİK’in açıklayacağı Haziran ayı enflasyonuyla Temmuz zammı netleşecek. Ancak enflasyon öncesi kötü haberi Nergis Şimşek verdi.
SGK Uzmanı Açıkladı: Zam Bekleyen Memur ve Emekli için Kötü Sürpriz!
HABER GİRİŞ

Asgari ücrete Temmuz ayında ara bir zam gelmeyecek ancak memur ve emeklilerin maaşı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yeni haftada açıklayacağı Haziran ayı enflasyon rakamıyla netlik kazanacak.

6 aylık enflasyon farkı alacak olan memur ve emekliler TÜİK’in açıklayacağı veriyi yakından takip ederken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Nergis Şimşek’ten dikkat çeken bir uyarı geldi.

Milyonların beklediği maaş zammına ilişkin Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan Şimşek, enflasyon farkının yüzde 27 civarında gelmesini beklediğini söyleyerek şöyle konuştu:

“5 aylık enflasyon oranı yüzde 22,72 oranında gerçekleşti. Son aylarda enflasyon oranları yaklaşık yüzde 3 civarında seyrediyor. Haziran ayı enflasyonu da TÜİK tarafından açıklandığında yüzde 3 civarında olursa 2024 Ocak-Haziran dönemi 6 aylık enflasyonun yüzde 27 civarında olacağı tahmin ediliyor.”

Çok Sayıda Emekli Zam Alamayacak

“2024 Temmuz döneminde hem çalışan hem de emekli memurlara yüzde 12 enflasyon farkı ve yüzde 10 zam olmak üzere toplam yüzde 22 oranında zam yapılması öngörülüyor” diyen Şimşek, bu nedenle refah payı ya da seyyanen zam seçenekleri uygulamaya konulmazsa 6 aylık enflasyondan daha düşük bir zamla karşılaşılacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Emeklileri bekleyen tehlikeye ilişkin de uyarıda bulunarak, Temmuz ayında çok sayıda emeklinin zam alamayacağını şöyle anlattı:

“Örneğin, bir SSK emeklisinin kök maaşı 8 bin lira ise yüzde 27 zam uygulandığında maaşı 10 bin 160 lira olacak ve bu kişiye 10 bin liranın üzerinde ödeme yapılacaktır. Ancak, kök maaşı 7 bin lira olan bir emekli yüzde 27 zamla 8 bin 890 lira alacak ve bu miktar 10 bin liranın altında kaldığı için yine 10 bin lira ödeme yapılacaktır. Yani, 10 bin lira alt sınırı uygulandığı için birçok emekli, gerçek maaşlarının üzerine ek zam almayacak ve 10 bin lira almaya devam edecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.