Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK 88 Binden Fazla Kişinin Sigortasını İptal Etti

Çalışmadığı halde sigorta primi yatırılan kişi sayısı 88 bini aştı. Sahte sigortacılık işlemlerini radara alan SGK’dan iptal ve iade hamlesi geldi.
SGK 88 Binden Fazla Kişinin Sigortasını İptal Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aktif olarak çalışmıyor olmasına rağmen sigortalı gösterilen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) radarına alındığı ve işverenden muhasebeciye kadar herkes için cezanın kapıda olduğu haberi yakın zamanda gündeme geldikten sonra yeni bir gelişme yaşandı.

Artan sahte sigortalılık işlemlerine dair denetimlerini sıkılaştıran SGK’nın geçen yıl 1533 iş yerinin sahte olduğunu ortaya çıkardığı görüldü.

Çalışmadığı halde sigorta primi yatırılan ya da sahte iş yerleri üzerinden sigortalı gösterilen kişi sayısının ise 88 bini aştığı öğrenildi.

SGK tarafından toplamda 88 bin 455 kişinin sigortalılığı iptal edilirken, bu kişilerden iade alınacağı bilgisi paylaşıldı.

Sahte hizmetler silinirken, bağlanan aylıklar iptal edildi ve yapılan maaş ve diğer ödemeler faiziyle geri alındı.

GCM Yatırım Banner

Son dönemde en çok sahtecilik yapanların doğum iznini gerekçe gösterenler olduğu görüldü. Buna göre hamile kadınlar çalışmasa bile sahte sigorta ile geçici iş göremezlik ödeneği ve doğum masraflarının bir bölümünü SGK üzerinden alıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın