Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seyyanen Zam EYT’li Memurları Üzdü

Memur maaşlarına eklenen seyyanen zammın emekli aylıklarına yansıtılmaması EYT’li memurların emeklilik hayalini havada bıraktı. Detaylar haberde…
Seyyanen Zam EYT’li Memurları Üzdü
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanan ancak hayat pahalılığı nedeniyle iş dünyasından ayrılamayan EYT’lilerin sayısının 1.6 milyonu aştığı ve bu kişilerin hem emekli aylığı hem de maaş aldığı haberleri gündeme geldikten sonra emekli olmak istemeyen EYT’li memurların mağduriyeti konuşulmaya başlandı.

Seçim döneminde müjdelenen EYT düzenlemesinin yanı sıra 3600 ek göstergeye rağmen senenin ilk iki çeyreğinde emekli olan memurların sayısı beklenti altı kaldı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısına rağmen emekli aylıklarına getirilmeyen seyyanen zam emekli olduktan sonra geçim sıkıntısına düşmekten çekinenlerin sayısını artırdı.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yılın geri kalan döneminde de memurların emekliliğe yönelmeyeceğini yazdı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerindeki emeklilik işlemleri ele alındığında başvuru ve ödemelerin düşük olduğu görüldü.


SGK’nın Nisan 2023 dönemi verilerine göre senenin ilk dört ayında 4C (Emekli Sandığı) kapsamındaki emekli sayısı 202’nin sonuna göre 29 bin 989 kişi arttı.

GCM Yatırım Banner

Artışın devamının Mayıs ve Haziran aylarında da gelmesi öngörülürken, memurların emekli ikramiyelerinin ödendiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe istatistiklerinde beklentiler karşılanmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın