Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seyyanen Zam EYT’li Memurları Üzdü

Memur maaşlarına eklenen seyyanen zammın emekli aylıklarına yansıtılmaması EYT’li memurların emeklilik hayalini havada bıraktı. Detaylar haberde…
Seyyanen Zam EYT’li Memurları Üzdü
Yorum

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanan ancak hayat pahalılığı nedeniyle iş dünyasından ayrılamayan EYT’lilerin sayısının 1.6 milyonu aştığı ve bu kişilerin hem emekli aylığı hem de maaş aldığı haberleri gündeme geldikten sonra emekli olmak istemeyen EYT’li memurların mağduriyeti konuşulmaya başlandı.

Seçim döneminde müjdelenen EYT düzenlemesinin yanı sıra 3600 ek göstergeye rağmen senenin ilk iki çeyreğinde emekli olan memurların sayısı beklenti altı kaldı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısına rağmen emekli aylıklarına getirilmeyen seyyanen zam emekli olduktan sonra geçim sıkıntısına düşmekten çekinenlerin sayısını artırdı.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yılın geri kalan döneminde de memurların emekliliğe yönelmeyeceğini yazdı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerindeki emeklilik işlemleri ele alındığında başvuru ve ödemelerin düşük olduğu görüldü.


SGK’nın Nisan 2023 dönemi verilerine göre senenin ilk dört ayında 4C (Emekli Sandığı) kapsamındaki emekli sayısı 202’nin sonuna göre 29 bin 989 kişi arttı.

Artışın devamının Mayıs ve Haziran aylarında da gelmesi öngörülürken, memurların emekli ikramiyelerinin ödendiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe istatistiklerinde beklentiler karşılanmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu