Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’lilerin Yüzde 40’ı Çalışmaya Devam Ediyor

EYT’liler emeklilik hakkını alsa da hayat pahalılığı iş dünyasından ayrılmaya el vermedi. 1.6 milyonu aşkın kişinin hem emekli aylığı alıp hem de çalışmaya devam ettiği görüldü.
EYT’lilerin Yüzde 40’ı Çalışmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşın emekli olmak için beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi hayata geçirildi ancak geçim sıkıntısı nedeniyle emekli olup çalışmaya devam edenlerin sayısı artış gösterdi.

Mart ayında 1.8 milyon vatandaş EYT düzenlemesi kapsamında emekli olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvururken, yaklaşık 719 bin kişi sosyal güvenlik destek primiyle (SGDP) çalışmaya başladı.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, her 100 EYT’liden 40’ının çalışmaya devam ettiğini yazdı. Bu kapsamda geçen yılın sonunda yaklaşık 946 bin olan emekli çalışan sayısı bu yılın Nisan ayına gelindiğinde 1 milyon 640 bine yaklaştı.

Çıkmaza giren ekonomi için bu rakamların kritik olduğu tartışmaları sürerken, emekli aylığı alırken çalışmaya devam edenleri sayısı artmaya devam ediyor.

Çalışmaya Devem Edenlere Prim Desteği Veriliyor

Sayısı milyonları bulan ve kalifiye eleman statüsünde bulunan EYT’lilerin aynı anda istihdam sahasından ayrılmasının önüne geçmek için teşvik kararı alan ekonomi yönetimi, emekliliğe ayrılıp aynı işyerinde çalışmaya başlayanlara prim desteği verdi.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda emeklilik başvurusu yaptığı tarihten itibaren 30 gün içinde aynı işyerinde çalışmaya başlayanlara sosyal güvenlik destek priminde işveren payının 5 puanlık kısmı Hazine tarafından karşılanıyor.

Böylece Hazine son asgari ücret zammıyla işçi başına aylık 670.72 TL ile 5.030 TL arasında değişen prim desteği sağlayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın