Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sesmir Başkanı Ökmen’den Faiz Yorumu: Yeterli Değil!

TCMB'nin faiz kararını açıklamasından sonra Sesmir Başkanı Ökmen, dikkat çeken değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
Sesmir Başkanı Ökmen’den Faiz Yorumu: Yeterli Değil!
HABER GİRİŞ

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. TCMB, beklentilerin üstünde bir karar vererek, 500 baz puanlık bir artış gerçekleştirdi. Yüzde 35’den yüzde 40 yükseltti. Bu karar sonrasında ekonomistlerden değerlendirmeler geldi.

Sesmir Kurumsal Finansal Danışmanlık Anonim Şirketi Başkanı Orhan Ökmen, konuya yönelik değerlendirmede bulundu.

Ökmen, Merkez Bankası politika faizini yüzde 40 civarında yükseltse de 2023 hem de 2024 yılları için reel faizi negatif alandan çıkartmaya ve enflasyon açısından yeterli ve güçlü bir önlem olmaya yetmediğini söyledi.

Gelecek yıl için öngörülen yüzde 36’lık enflasyon varsayımı açısında bu faiz kararını değerlendiren Ökmen, yüzde 46 oranının altında kalmasının negatif faiz politikasının sürdürüleceği ve enflasyonla mücadelenin zayıf kalacağı anlamına geldiğini bildirdi.

Sesmir Başkanı Ökmen, 2024 yılı için piyasalar tarafından öngörülen yüzde 45’lik enflasyon varsayımı açısından ise politika faizinin minimum yüzde 57 oranının civarında belirlenmesi gerektirmekte olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu hesaplamalar çerçevesinde TCMB’nin, 2024 yılı için belirlenen yüzde 36’lık enflasyona göre politika faizini düşük belirlediğini ve negatif faiz alanında kaldığını söyledi.

TCMB’nin küresel literatürden negatif yönlü ayrışmasının devam ettiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.