Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sedat Peker’in İddialarının Ardından AK Parti’den Şok İstifa

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Korkmaz Karaca’nın istifası birçok soru işaretine neden oldu. İşte detaylar,
Sedat Peker’in İddialarının Ardından AK Parti’den Şok İstifa
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz gün, Türkiye gündeminde Sedat Peker’in iddiaları deprem etkisi yaratmıştı. Peker, sosyal medya üzerinden birçok şirket ve kişi hakkında çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Rüşvet çarkı iddialarının ardından hisselerde ani hareketlilikler görülmüştü.

Organize suç örgütü kurma suçuyla yargılanan Sedat Peker’in kendisiyle bağlantılı Deli Çavuş adlı Twitter hesabından, AKP’li isimler ve Saray’daki bürokratlara dair rüşvet ve yolsuzluk ile ilgili WhatsApp görüşmelerinin açıklayacağı belirtilmişti. Gelişmelerin ardından gelen istifa birçok soru işaretine neden oldu.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Korkmaz Karaca, sosyal medya hesabı üzerinden istifa ettiğini duyurdu. Kendisiyle ilgili iddialara yanıt verdi.

“Hazineden Tek Kuruş Almadım”

Korkmaz Karaca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olurları ile 2018 yılından bu yana, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi olarak görev yaptığını, görev süreci boyunca Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nden tek kuruş maaş, araç, yakıt vs. almadığını belirtti.

19 Mart, 22 Mart ve 20 Mayıs 2022 tarihlerinde çok ağır kalın bağırsak ameliyatları geçirdiğini ve bu süreçte çeşitli iddialarla muhatap olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Ahlaksız Trol Linçine Farklı Bir Tepki Vermek İstiyorum”

Karaca, “Özellikle geçtiğimiz hafta; Mine Tozlu Sineren isimli şahısla hiçbir buluşmam ve çıkar talebim olmadığı halde, daha da önemlisi bu şahıs benimle bir çıkar ilişkisi kurmadığını ilan ettiği halde, devam eden sosyal medyadaki ahlaksız trol linçine farklı bir tepki vermek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu linçin, sağlığını tekrar tehdit ettiğini, bu sebeplerden ötürü Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa ettiğini belirtti.

AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı’nın 2023 yolculuğunda sade bir nefer olarak mücadele edeceğine söz verdi ve “Yıllarca özel sektör yöneticisi ve yatırımcısı olarak halen de devam ettiğim nazik mücadelemi elbette sürdüreceğim.” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güçlü ve büyük Türkiye yolculuğunu kimsenin engelleyemeyeceğini aktardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Peker, Bank Asya’nın 16 yıl yöneticiliğini yapan eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Deniz Meclisi üyesi Salih Orakcı ile ilgili çarpıcı iddialarda bulunmuştu.

Dün gerçekleşen olay hisselerde ani hareketliliğe neden olmuştu. Rüşvet pazarlıkları ile ilgili yazışmaları içeren görselleri paylaşan Peker, içinde adı geçen eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, dün Twitter hesabından paylaşımda bulunacağını bildirmişti. Bunun yanında söz konusu iddialarda adı geçen şirketler de dünden bu yana Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) haber ve iddialara ilişkin açıklamalar yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.