Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rüşvet Çarkı İddialarının Ardından Hisseler Çöküşte!

Sedat Peker’in rüşvet çarkı iddialarının yankıları sürerken söz konusu şirketlerden arka arkaya açıklamalar geliyor. Hisselerse çöküşte…
Rüşvet Çarkı İddialarının Ardından Hisseler Çöküşte!
HABER GİRİŞ

Türkiye gündemi, Sedat Peker’in iddialarıyla yankılanıyor. Peker, hafta sonu sosyal medya üzerinden birçok şirket ve kişi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Peker’in iddialarında adı geçen eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

İddialarda bahsi geçen şirketler de dünden bu yana Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden haber ve söylentilere ilişkin açıklama yaptı.

Qua Granite ve Gezinomi Seyahat, dün akşam arka arkaya KAP’a bildirimde bulundu. Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. iddiaları reddederek suçlamalar hakkında hukuki işlem başlatacağını şöyle duyurdu:

Qua Granite Haber ve Söylenti Açıklaması
KAYNAK: KAP

Qua Granite’den 5 dakika sonra KAP açıklaması yayımlanan Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. de benzer şekilde iddiaları reddetti.

GCM Yatırım Banner

“Sosyal medyada bahsi geçen ifadelerin hiçbiri şirket faaliyetimizle ilgili olmayıp, halka arz sırasında hazırlanmış olan fiyat tespit raporunda belirtilen hedeflerimizde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.” denilen açıklamada suçlamalara ilişkin gerekli hukuki işlemlerin başlatılacağı söylendi.

Peker’in “Deli Çavuş” adlı Twitter hesabından yaptığı çarpıcı paylaşımlarda adı geçen bir diğer şirket Avod da bugün beklenen açıklamayı yaptı.

KAP bildirimi bu sabah borsa açılışından kısa süre önce yayımlanan AVOD Kurutulmuş Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş., yatırımcıları bilgilendirdi:

AVOD Kap Açıklama
KAYNAK: KAP

Avod ile ilgili Deli Çavuş isimli hesaptaki ifadeler şöyle:

“Buna da bir örnek vermek gerekirse AVOD isimli firma yıllarca bedelli yapmak istedi. Ancak ali fuat bunu hep engelledi. Ancak giderayak AVOD Holdingin sahibi Nazım beyin yüzde 100 bedelli istediğini bile aşıp yüzde 200 bedelli izni verdi. Bunun karşılığında 4 milyon 250 bin Dolar para aldı. Son 3 yılın bedelli listesi çıkarılırsa bu firmaların tamamından para aldılar. Ancak diş geçiremeyecekleri Koç ve Sabancı gibi firmalar bunun dışındalar. Halka arzlardan çok büyük paralar alındı.”

Hisseler Çöküşte!

9 Nisan 2021’de BİST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayan Qua Granite (QUAGR) hisseleri, iddiaların ardından açılışı 28,38 lira ile yaptı.

Qua Granite (QUAGR) Hisse Düştü
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Açılışta en düşük 27,38 lirayı, yazım itibarıyla en yüksek 29,68 lirayı gördü.

TSİ 11.30 sularında yüzde 6 civarında ekside duran hisseler, haftalık kaybını yüzde 17 üzerine taşıdı.

8 Mart 2022’de Ana Pazar’da işlem görmeye başlayan Gezinomi Seyahat (GZNMI) hisseleri, Cuma günü 33,50 lirada kapandıktan sonra bugüne 33 lira ile başladı.

Açılışın ardından kayıplarını artıran GZNMI hisseleri, 32 liraya kadar geriledi. Yazım sırasında yüzde 3’e yakın kayıpla hareket eden hisselerde haftalık performans yüzde eksi 14’e işaret ediyor. Bir ayda ise yüzde 40 oranında düştüğü anlaşılıyor.

AVOD hisseleri de seansa negatif bölgede başladı. Açılış fiyatı 2,49 TL olurken ilerleyen dakikalarda 2,33 liraya kadar düştü. Yazım sırasında yüzde 8,5 civarında ekside seyreden hisseler, aylık bazda yüzde 12 ile artıda dururken bir yılda yüzde 8 değer kaybettiği görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.