Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC’in Kripto Rehberi ABD’li Bankaları Düşündürüyor

SEC tarafından kripto varlıklara yönelik hazırlanan son rehber, piyasaya ilgisi olan ABD’li bankaların yeni planlar yapmasına zemin hazırlıyor. Detaylar geliyor…
SEC’in Kripto Rehberi ABD’li Bankaları Düşündürüyor
HABER GİRİŞ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından, borç verenlerin müşterilerin dijital varlıklarına nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin rehber, bankaların kripto projelerinde yeniden düşünmesine neden oluyor.

Düzenleyici kurum Mart ayında ABD’de listelenen tüm halka açık şirketlerin, kripto maruziyetlerini bilançolarında varlıklar yerine yükümlülükler olarak hesaba katmaları ve bu yükümlülüklerle ilişkili riskleri yatırımcılara açıklamaları gerektiğini bildirmişti.

Kılavuza göre kripto varlıklarının kredi verenler tarafından saklanması, diğer varlıklara kıyasla yasal ve düzenleyici riskler sunuyor.

SEC Başkanı Gary Gensler geçtiğimiz gün ekibine, kripto varlıkların incelenmesi talimatını vermişti. Gensler pek çok kripto paranın menkul kıymet olduğu düşüncesini bir kez daha vurgulamıştı.

US Bancorp, Goldman Sachs, JPMorgan, BNY Mellon, Wells Fargo, Deutsche Bank, BNP Paribas ve State Street, 1 trilyon dolarlık kripto pazarına girmeyi planlıyor ya da halihazırda hizmet sunuyor.

GCM Yatırım Banner

Bankalar için Kripto Zorlaşabilir

Basel Bankacılık Denetimi Komitesi, kriptoya maruz kalan bankalar için katı sermaye gereksinimleri ve risk limitleri de dahil olmak üzere uluslararası kurallar yayınlamayı planlıyor . Basel komitesinin yaklaşmakta olan standartları, SEC rehberliği ile birleştiğinde ABD bankalarının dijital varlık piyasalarına girmesini daha zor hale getirebilir.

Müşterileri adına borç olarak tutulan kriptoların muhasebeleştirilmesi, bankalar için daha zor. Çünkü bilançolarındaki yükümlülükleri karşılamak için nakit tutmaları gerekiyor. Dijital varlık teklifleri oluşturan saklama bankaları State Street ve BNY Mellon, konuyla ilgili bilgisi olan üç kişiye göre projeleri kesintiye uğrayanlar arasında yer alıyor.

State Street Digital’in başkanı Nadine Chakar, muhasebe kılavuzunun State Street’in kripto saklama hizmetleri sunmasını engellemese de bunu ekonomik olmaktan çıkaracağını söyledi. BNY Mellon sözcüsü ise bankanın dijital varlıkların burada kalacağına ve giderek finansın ana akımının bir parçası haline geldiğine inandığını söylemek ile yetindi.

ABD Bancorp sözcüsü açıklamasında, hala Bitcoin saklama hizmetleri sunduklarını ve mevcut müşterilere hizmet verdiklerini söyledi. Gelişen düzenleyici ortamı değerlendirdiklerini ve bu hizmete ek müşteri alımını duraklattıklarını ifade etti.

Bir Avrupa bankasında kripto saklama hizmetleri başlatmak isteyen bir yönetici, SEC’in rehberi nedeniyle bankanın bunu Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmasının artık çok maliyetli olacağını söyledi.

Kripto para piyasası 2020’de büyük düşüş yaşadığında, finans kurumları para kazanma hevesi içerisindeydi. Kripto piyasası bu yıl önemli ölçüde daralmasına rağmen, borç veren şirketler bu düşüşleri bir fırsat olarak görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın