Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Riski Finansal Hizmetlere Güveni Sarsmadı

TCMB, finansal hizmetlere olan güveni gösteren raporunu yayımladı. Mart finansal hizmetler güven endeksi hangi seviyede yer aldı? İşte raporun detayları...
Seçim Riski Finansal Hizmetlere Güveni Sarsmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yerel seçimin yaklaşmasıyla artan risk algısı, piyasaları etkilerken finans sektörünün sağlığını ve ekonominin genel durumunu gösteren rapor Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlandı. TCMB bugün Mart ayına ilişkin finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verileri paylaştı.

TCMB’nin Finans sektöründe faaliyet gösteren 142 kuruluş ile gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre finansal hizmetlere güven endeksi aylık bazda 2,4 puan artarak 153,6 seviyesini gördü.

Merkez Bankası’nın verilerine göre Ocak ayında aylık bazda yüzde 20,6 puan düşerek 140,8 seviyesine gerileyen endeks, Şubat’ta aylık bazda 10,4 puan artarak 151,2 seviyesine yükselmişti.

Mart ayına ilişkin endeksi oluşturan anket yanıtlarına göre yayılma endeksleri incelendiğinde son üç aydaki iş durumu ile hizmetlere olan talep FHGE’yi azalış yönünde etkiledi. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise FHGE’yi artış yönünde etkiledi.

Merkez Bankası Finansal Hizmetlere Güven
KAYNAK: Merkez Bankası

İş durumu ve hizmetlere olan talep ise son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talebin artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıfladığına işaret etti. Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendi.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin Mart 2024 dönemine ilişkin raporunda Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektörüne güven endeksi alt sektörlerle değerlendirildiğinde Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) aylık 2,10 puan arttı.

Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) güven endeksi aylık 4,6 puan artarken Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler sektörüne güven endeksi 17,2 puan yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.