Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İkinci Ayında Finansal Hizmetlere Güven Arttı

TCMB, finansal hizmetlere olan güveni gösteren raporunu yayımladı. Yılın ikinci ayında finansal hizmetler güven endeksi hangi seviyede yer aldı? İşte raporun detayları...
Yılın İkinci Ayında Finansal Hizmetlere Güven Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılı ikinci ayına yönelik finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verilerini açıklandı. Ocak ayında 20,06 puan azalarak 140,8 seviyesinde kayda geçen endeks, Şubat’ta hangi seviyede yer aldı?

Finansal sektörde faaliyet gösteren 142 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen verilere göre Şubat ayında endeks aylık bazda 10,4 puan artarak 151,2 seviyesine çıktı.

Raporda endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü. Bunun yanında son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yükseliş yönünde etkiledi.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmeler incelendiğinde son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı saptandı.

Söz konusu dönemde finans ve sigorta faaliyetleri sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde Finansla Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) aylık bazda 11,3 puan arttı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında 66- Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler ise 18,2 puan arttı. Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) sektörü ise aylık bazda 7,2 puan azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.