Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Yeni Yıla Girişte Çakıldı!

2024’ün ilk ayında finansal hizmetlere olan güvene dair araştırma sonuçları geldi. 2023’ü sınırlı yükselişle kapatan verilerde yön bu kez değişti.
Finansal Hizmetlere Güven Yeni Yıla Girişte Çakıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sıkılaşma politikalarıyla geçen 2023 yılında finans alanı esnekliğini test ederken, yeni yıldaki olası kırılganlığa yönelik sinyaller için verilere odaklanıldı. Yeni yılın ilk verisini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) paylaştı.

TCMB’nin Ocak ayına ilişkin finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verilerinde artışın devamı gelmedi.

Merkez Bankası’nın finans sektöründe faaliyetteki 142 kuruluşla yaptığı finansal hizmetler anketine göre endeks, aylık bazda 20,6 puan düşerek 140,8 seviyesini gördü.

Önceki verilerde endeks, 2023’ü aylık bazda 0,6 puanlık sınırlı bir artışla 161,4 seviyesinde kapatmıştı.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (Ocak 2024)
Kaynak: TCMB

Tüm Beklentiler Düşüşte

Endeksi düşürenler; son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi oldu.

GCM Yatırım Banner

İş durumu ve hizmetlere olan talebe dair verilen yanıtlarda son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler Aralık ayına göre Ocak ayında zayıfladı.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğunu düşünenler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağını düşünenlerin oranı kayda değer şekilde geriledi.

İstihdama dair değerlendirmeler de negatif yönde oldu. Buna göre gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenlerin ağırlığı düşüş yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.