Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlerde Güven Yılın Sonunda Sınırlı Kaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın son ayında finansal hizmetlere olan güvene ilişkin araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırma sonuçları haberde;
Finansal Hizmetlerde Güven Yılın Sonunda Sınırlı Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası’nın sıkılaşma adımları kapsamında başlattığı faiz artışlarının finans alanında yansımalarının ne olduğuna ilişkin makroekonomik veriler gelmeye devam ediyor. Yılın son verisini bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) paylaştı.

Finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksinin (FHGE) Aralık ayına ilişkin sonuçlarına göre sektördeki güven artışa devam dedi. Ancak artış sınırlı oldu.

Merkez Bankası’nın finans sektöründe yer alan 142 kuruluşla yaptığı finansal hizmetler anketine göre endeks, aylık bazda 0,6 puanlık artışla 161,4 seviyesinde kayda geçti.

Kasım raporunda FHGE, aylık 8,3 puanlık artışla 160,8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (Aralık 2023)
Kaynak: TCMB

Anket sorularındaki yayılma endeksleri ele alındığında, son üç aylık dönemki iş durumunun endeksi azalış yönünde etkilediği görüldü.

GCM Yatırım Banner

Yılın son çeyreğindeki hizmetlere olan talep ile yeni yılın ilk çeyreğindeki hizmetlere olan talep beklentisinin ise endeksi artış yönünde etkilediği ortaya konuldu.

Son üç ayda hizmetlere olan talep ile iş durumuna dair değerlendirmeler incelendiğinde; iş durumunda iyileşme görenlerin sayısının bir önceki aya göre zayıf kaldığı kaydedildi. Hizmetlere olan talepte ise artış görenlerin güçlendiği görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.