Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Finansal Hizmetler Güven Kazanıyor Dedi

Merkez Bankası tarafından bugün Türkiye’nin Kasım ayı finansal hizmetlere olan güven endeksi açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Merkez Bankası Finansal Hizmetler Güven Kazanıyor Dedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinin aylık olarak açıklanan makroekonomik verilerinin arasında yer alan finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım raporuna göre FHGE, aylık bazda 8,3 puan artarak 160,8 seviyesine geriledi.

Merkez Bankası’nın finans sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlarla yaptığı Finansal Hizmetler Anketi’ne Kasım ayında 143 kuruluşun katıldığı bildirildi.

Bir önceki ay açıklanan ve finansal sektörde faaliyette bulunan 143 kuruluştan alınan yanıtlara göre FHGE, Ekim’de aylık bazda 15,7 puan azalarak 152,5 seviyesinde kaydedilmişti.

Finansal Hizmetlere Güven Endeksi Grafiği
KAYNAK: TCMB

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endekslerine bakıldığında son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi dahil tüm alt endekslerin FHGE’yi artış yönünde etkilediğine işaret edildi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere bakıldığında son üç aydaki iş durumundaki iyileşmenin bir önceki aya göre güçlendiği vurgulandı. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler de arttı.

GCM Yatırım Banner

İstihdamla ilgili değerlendirmelere bakıldığında son üç aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenlerin lehine olan seyrin güçlendiği kaydedildi. Gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise zayıfladı.

Kasım 2023 dönemi sektör sınıflamasına göre Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektöründeki güven endeksleri alt sektörler itibarıyla incelendi. Buna göre sigorta ve emeklilik fonları hariç finansal hizmet faaliyetleri 9 puan yükseldi.

Zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç bakıldığında sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarına güven 0,1 puan arttı.

Kasım ayında sektörler arasında finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerine olan güvense 12,9 puan düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın