Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Ekim’de Sert Düştü

TCMB, finansal hizmetlere güveni ortaya koyan araştırmasını paylaştı. Verilerde finansal hizmetlere güvenin Eylül’de gösterdiği belirgin artışı sürdürmediği görüldü.
Finansal Hizmetlere Güven Ekim’de Sert Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim 2023 döneminin finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksini (FHGE) paylaştı. Finansal sektörde faaliyette bulunan 143 kuruluştan alınan yanıtlara göre FHGE, Eylül ayına kıyasla Ekim ayında 15,7 puan azalarak 152,5 seviyesine çekildi.

TCMB verilerine göre son 3 aya dair iş durumu, hizmetlere olan talep ve gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endeksler FHGE’yi düşüşe sürükledi.

Bir önceki verilerde FHGE, Ağustos ayına kıyasla Eylül ayında 6,0 puan artarak 168,2 seviyesinde gerçekleşmişti.

Finansal Hizmetlere Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelerden elde edilen sonuçlara göre son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki görüşler Eylül ayına kıyasla Ekim ayında zayıfladı.

Son 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olduğuna yönelik görüşler ile gelecek 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler de benzer şekilde zayıf kaldı.

GCM Yatırım Banner

Kârlılığa dair değerlendirmelerde, son 3 aydaki kârlılıkta artış olduğunu bildirenler ile gelecek 3 aydaki kârlılıkta artış olacağı beklentisindekilerin lehine olan seyir ise güçlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın