Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Eylül’de 6 Puan Arttı

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre finansal hizmetlere olan güven, Eylül ayında Ağustos ile kıyaslandığında belirgin artış gösterdi.
Finansal Hizmetlere Güven Eylül’de 6 Puan Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül 2023 dönemine ilişkin finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksini (FHGE) yayımladı. Finansal sektörde faaliyet gösteren 143 kuruluştan alınan yanıtlara göre FHGE, bir önceki aya kıyasla 6,0 puan artış kaydederek 168,2 seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi endeksi artış yönünde, son üç aydaki hizmetlere olan talep azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelerde, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla güçlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerde düşüş kaydedildi.

Son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir artarken, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü.

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksi 6,2 puan,  “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri” sektöründe 2 puan artarken, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları” sektöründe 4 puan azaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.