Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Öncesi Asgari Ücrete Zam İddiası! Kulis Bilgileri Paylaşıldı

En düşük emekli maaşına yapılan zam sonrasında gözler asgari ücrete çevrildi. Seçim öncesi asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği merak edilirken kulis bilgileri paylaşıldı.
Seçim Öncesi Asgari Ücrete Zam İddiası! Kulis Bilgileri Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hayat pahalılığı devam ederken asgari ücret ile geçim her geçen gün daha zor hale geliyor. Sendikalar tarafından yayımlanan raporlara göre asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM), Şubat ayında açlık sınırının 9 bin 234, yoksulluk sınırının ise 31 bin 939 TL olduğunu açıklamıştı. Hal böyle olunca merak edilenlerden biri de seçim öncesi asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı oldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nin Show Haber’den aktardığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük emekli maaşını 7 bin 500 TL’ye yükseltildiğini duyurmasının ardından gözler asgari ücrete çevrildi.

Kulis bilgilerine dayandırılan haberde asgari ücretin seçim öncesi 10 bin TL’ye yükseltilebileceği ifade edildi.

Bazı tahminlere göre asgari ücrete emekli maaşına yapılan zam kadar artış yapılabilir. Söz konusu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda ise 8 bin 506 TL olan asgari ücret, 11 bin 500 TL olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son asgari ücret açıklamasında beklenmedik bir tablo ile karşılaşılması durumunda 2021’de olduğu gibi ara düzenleneme yapılabileceğini söylemişti. 2022 Aralık ayında asgari ücrete, 2021 Ocak ayına göre yüzde 94’lük, Temmuz ayına göre yüzde 50’lik artış yapıldığını ifade etmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.