Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Müjdeyi Verdi: En Düşük Emekli Maaşı 7500 TL Olacak

Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara yönelik konuşan Erdoğan, yarın temel atmaya başlayacaklarını duyurdu. İşte detaylar;
Erdoğan Müjdeyi Verdi: En Düşük Emekli Maaşı 7500 TL Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV’de canlı yayında açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin emekli maaşlarının ne kadar olacağına yönelik sorusunu yanıtlayan Erdoğan, 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artıracaklarını, en düşük emekli maaşının 7500 TL olacağını açıkladı.

Sabah saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli maaşlarına yönelik bir çalışma yürüttüklerini, bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunacaklarını söylemişti.

Erdoğan, yarın deprem bölgesinde temel atmaya başlayacaklarını duyurdu. Kalıcı konutları 1 yıl içerisinde bitirmeye çalışacaklarını belirtti. Böyle bir yıkım karşısında Türkiye’den daha hızlı refleks gösterecek başka bir ülke olmadığını vurguladı.

Bakanların bölgeden hiç ayrılmadan koordinatörlük görevini yaptıklarını, diğer illerden belediyeleri bölgeye sevk ettiklerini ifade etti. Madencilerin yeraltı çalışmalarında büyük kabiliyetleri olduğunu, kendilerinden çok istifade ettiklerini paylaştı.

Ağır kış şartlarına rağmen gerek dahili, harici tüm arama kurtarma ekiplerinin başarılı çalışmalarını gördüklerini söyleyen Erdoğan, Türk milletinin asrın felaketi karşısında asrın dayanışmasını gösterdiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“302 Şüpheli Tutuklandı”

Yıkılan binalarda sorumlulukları olanların soruşturmada olduğunu, 302 şüphelinin tutuklandığını, 312 şüpheli hakkında ise yakalama kararının çıkarıldığını açıkladı. Şüphelilerden 4’ünün yurt dışında olduğunu, 64’ünün de öldüğünün tespit edildiğini belirtti.

106 müteahhit, 163 yapı sorumlusu, binada değişiklik yapan 18 şüpheli olduğunu ifade etti.

“Biz Bu İşte Çırak Değiliz”

Erdoğan, deprem felaketinde yürütülen çalışmalara işaret ederek “Bu işte çırak değiliz. Kalfalığı geçtik. Ustalığı yakaladık.” ifadelerini kullandı. Kalıcı konutların yapılması için çalışmaların sürdüğünü, toplam 40 bin 104 afet konutunun ihalesi yapıldığını paylaştı.

Afet bölgelerinde toplam 46 bin 327 afet konutu ve köy evinin yapım sürecinin başladığının altını çizen Cumhurbaşkanı, toplamda 650 bin konut inşa ederek hak sahiplerine teslim edeceklerini duyurdu.

Risk Toplantısı

Cumhurbaşkanı, kısa bir süre önce İstanbul’da devlet yetkilileri ve akademisyenlerle 110 kişilik toplantı yaptıklarını anımsattı. Zemin etüdünün doğru yapıldığı, zemin dayanıklılığının iyi tespit edildiği ve yeterli güçlendirme olduğu takdirde, o bölgede inşaat yapılabileceğini söyledi.

Elazığ depreminin üzerinden hemen sonra artçılar devam ederken temelleri attıklarını, özellikle o gün inşa edilen konutların hiçbirinde en küçük hasar dahi meydana gelmediğini aktardı.

Erdoğan’dan Eğitim Açıklaması

Yüksek Öğrenim Kurumu’na (YÖK) gerekli talimatların verildiğini belirten Erdoğan, online sisteminin uzun süre olmayacağını, ama biraz daha devam edeceğini aktardı.

Şu anda KYK’ların çok iş gördüğünü, yurtlarda bir güven ortamı olduğunu ifade etti. Şartlar elverişli olursa uzaktan eğitimle yüz yüze harmanlandığı hibrit öğretim seçeneğinin değerlendirileceğini söyledi.

Yüz yüze ile online eğitimin mukayese edilemeyeceğini vurguladı.

Kıyma ve Et Fiyatları

Kıyma ve et fiyatlarındaki artışların tamamen spekülatif olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı, bunun maliyetle açıklanamayacağını belirtti. Bu artışların önüne geçeceklerini, makul fiyatlı ürünleri vatandaşlara sunacaklarını duyurdu.

Et ve Süt Kurumu’nun kıyma ve kuşbaşı miktarını iki katına çıkaracağını, kıyma için 119 TL, kuşbaşı et için 129 TL fiyat belirlendiğini ifade etti.

Erdoğan, Katar’ın 10 bin konteyneri deprem bölgesine gönderdiğini söyleyerek “Keşke Katar gibi ülkemizde yatırımlara giren ortaklarımız olsa.” dedi.

TOGG ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Cumhurbaşkanı, şu ana kadar 80 bin talep geldiğini açıkladı. 60 yıllık hayalin gerçek olduğunu, Türkiye’de 10 yılda satılan elektrikli otomobil sayısının 5 katı kadar siparişin sadece 6 günde geldiğini aktardı. 2030’a kadar hedeflerinin 1 milyon üretim olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın