Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC, Ripple Davasındaki Karara İlişkin İtiraz Etmeyi Planlıyor

ABD’nin düzenleyici kurumu SEC, Ripple davasından çıkan kararı temyize götürmeyi planlıyor. Ayrıntılar geliyor...
SEC, Ripple Davasındaki Karara İlişkin İtiraz Etmeyi Planlıyor
HABER GİRİŞ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir yargıcın Ripple’ın programatik XRP satışlarına ilişkin kararına ara temyiz başvurusunda bulunacağını açıkladı. SEC, yakın tarihli bir kararın bir kısmına temyiz izni arayacağını bildirdi.

Düzenleyici, ara temyiz onayının SEC ve hükümetin iki davaya ihtiyaç duymasını engelleyebileceğini söyledi. Geçen ay bir federal yargıç, Ripple’ın kurumsal yatırımcılara doğrudan XRP satışının menkul kıymetler yasasını ihlal etmesine rağmen, borsalar aracılığıyla bireysel yatırımcılara programatik satışlarının ihlal etmediğine karar verdi.

ABD Güney Bölge Mahkemesinden Yargıç Analisa Torres, 2024’ün ikinci çeyreği için karar önergeleri sırasında karar vermediği diğer konularda geçici olarak bir duruşma planlamıştı. Bu karar sonrası başta XRP olmak üzere kripto para piyasasının genelinde sert bir yükseliş kendisini göstermişti.

SEC, mahkemenin Ripple’ın programatik XRP tekliflerinin ve kripto borsalarındaki satışlarının ve bireysel satışların menkul kıymet olmadığına dair kararını tasdik etmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Temyiz davasının aylarca sürebileceği belirtiliyor. Dava sürecinin uzaması, XRP’nin statüsüne dair düzenlemenin bir süre daha belirsiz kalacağı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

SEC, dosyalamasında, Ripple’ın 16 Ağustos 2023’e kadar yanıt vermesi gerektiğini belirtti ve 18 Ağustos’ta itirazı açıklayan bir açılış notu sunmayı önerdi. Haber sonrası XRP 0,63 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın