Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Scholz ve Biden’ın Eleştirileri Putin’i Hedef Aldı!

Almanya ve ABD liderleri Ukrayna işgalinin ele alınacağı G7 ve G20 formatındaki toplantının hazırlıklarıyla ilgili görüştü. Görüşmenin detayları haberde;
Scholz ve Biden’ın Eleştirileri Putin’i Hedef Aldı!
HABER GİRİŞ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve ABD Başkanı Joe Biden bugün Alman hükümeti tarafından yapılan açıklama ile telefonda görüştükleri bildirildi. Açıklamada, Kremlin’in son nükleer tehditleri işaret edilerek sorumsuz bir davranış olduğunu bildirildi.

İkili Rusya’nın kısmi seferberlik ilanını da değerlendirerek, bunun ciddi bir hata olduğu konusunda fikir birliğine vardılar. Putin’in askeri operasyonları durdurması ve silahlı kuvvetlerini tüm Ukrayna’dan tamamen geri çekmesi için çağrılarını yinelediler.

Yaklaşık bir saat sürdüğü söylenen telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna işgali ve sonuçlarının ele alınacağı Yediler Grubu (G7)  ve G20 Ülkeleri ile yapılacak toplantıya odaklanıldığı söylendi.

Ukrayna Topraklarının İlhakı Kabul Edilemez

Yapılan açıklamada, iki liderin Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhakını asla kabul etmeme konusunda anlaştıkları ve bunu tırmanış olarak nitelendirdiklerine dikkat çekildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberliği değerlendiren ikili, durumu Putin’in yanlış hesapları yüzünden Rusların ödemek zorunda kaldığı “acı bedel” olarak adlandırdıkları aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Rusya için Ciddi Sonuçlar Doğuracak

Moskova’nın son nükleer tehditlerinin sorumsuzca olduğu konusunda eleştirilerde bulunan ikili, böyle bir adımın Rusya için son derece ciddi sonuçları olacağı konusunda anlaştıklarına dikkat çekildi.

Telefon görüşmesinde Kuzey Akım boru hatlarına yönelik saldırılar konusunun da konuşulduğu iletildi. İki liderin ülkelerin kritik altyapıya yönelik tehdidi kınadığı ve kesintilerin kabul edilemez olduğu konusunda hemfikir olduğu vurgulandı.

Rusya’nın Kısmi Askeri Seferberliği

Putin 21 Eylül’de Rusya’da kısmi askeri seferberlik ilan etmişti. Batı’yı işaret ederek, “Ülkemizi yok etmek istiyor.” demiş ve o günden itibaren kısmi seferberlik kararnamesinin imzaladığını duyurmuştu.

Asıl amaçlarının Doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesini “özgürleştirmek” olduğunu belirten Putin, bölgedeki insanların Ukrayna’nın boyunduruğuna geri dönmek istemediğini kaydetmişti.

Batılı ülkeleri yönelik suçlamalarını tekrarlayan Putin, Rusya’yı korumak için tüm adımların atılacağını aktarmıştı. Böylelikle Rusya İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk seferberliğini ilan etmişti.

Halkın korunması için mevcuttaki tüm araçların kullanılacağını ileten Putin, “Bu bir blöf değildir.” diyerek dikkat çekmişti.

Boru Hatlarındaki Sabotaj İddiaları

İlan edilen kısmi seferberliğin ardından Baltık Denizi’ndeki uluslararası sularda Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında Eylül ayı sonlarında hasar meydana gelmişti. Durum Avrupa’da derin endişelere sebep olmuştu.

Birçok Avrupa ülkesinden durumun sabotaj olduğu yönünden açıklamalar gelmişti. Rusya ise suçlamaları reddetmiş ve “aptalca” olarak nitelendirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.