Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç: Kuzey Akım Sızıntılarında Sabotaj İddiaları Güçlendi

İsveç Güvenlik Polisi araştırmaların sonucunda boru hatlarındaki sızıntıların sabotaj olduğunu doğrular nitelikte olduğunu bildirdi. İşte detaylar;
İsveç: Kuzey Akım Sızıntılarında Sabotaj İddiaları Güçlendi
HABER GİRİŞ

İsveç Ulusal Güvenlik Servisi’nin bugün yaptığı açıklamaya göre Rusya’yı Almanya’ya bağlayan iki Kuzey Akım boru hattındaki gaz sızıntılara ilişkin araştırmaların sonuçlandığını duyurdu. Tamamlanan soruşturmanın ciddi sabotaj şüphelerini güçlendirdiği açıklandı.

Yapılan açıklamada İsveç polisi olay yeri incelemesini tamamladıktan sonra, İsveç’in münhasır ekonomik bölgesindeki Kuzey Akım 1 ve 2’de gaz boru hatlarında büyük hasara neden olan patlamaların tespit edildiğini söyledi.

Daha fazla ayrıntıya yer verilmeyen açıklamada belirli materyallere el konulduğu paylaşılarak, bunların incelenip analiz edileceği kaydedildi. Devam eden ön soruşturmadaki şüphelerin araştırılıp daha sonrasında yargı sürecine gireceği eklendi.

AB: Sızıntılar Kasıtlı Bir Eylem Planı

Boru hatlarındaki sızıntılara yönelik suçlamalar devam ediyor. Araştırmalar sürerken hala kesin bir sonuca ulaşılamadı. Eylül ayı sonlarında NATO konuya ilişkin açıklamada bulunarak durumu, “kasıtlı, pervasız ve sorumsuz sabotaj” eylemi olarak ön görmüştü.

Avrupa Birliği (AB) de Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) açıklamalarını desteklemiş sızıntıların kasıtlı bir eylem planı olduğunu vurgulamıştı. Durumun netlik kazanması için her türlü soruşturmanın destekleneceğini bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Güvenlik ve çevresel kaygıların öncelikli olarak ele alınması gerektiğini belirten AB, bu olayların tesadüf olmadığını ve herkesi etkileyeceğinin altını çizmişti.

Rusya tarafı ise tüm bu saldırılardaki şüpheli konumunu reddederek, bu tür suçlamalara karşı “aptalca” olarak nitelendirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.