Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sberbank Rusya için Büyüme Tahminini Yukarı Çekti

Rus bankacılık devi, bir yılı aşkın zamandır savaşta olan ve Avrupa’nın yaptırımlarının ortasında kalan Rusya’nın büyüme verisinin yukarıda geleceği tahminini paylaştı.
Sberbank Rusya için Büyüme Tahminini Yukarı Çekti
Yorum

Rusya merkezli devlet bankası Sberbank, iki yıla yakın zamandır savaşta olan ülke ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini paylaştı. İngiltere tarafından tüm varlıkları dondurulan ve yaptırımlardan nasibini aldığı için Avrupa pazarından çekilmek zorunda kalan banka, Rus ekonomisi için iyimser yaklaşımda bulundu.

Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank, Rus ekonomisinin gayri safi yurt içi hasılasında (GSYH) bu yılki büyüme tahmini sıfırdan yüzde 1’e yükselti.

Konuya ilişkin açıklama, bankanın Başkan Yardımcısı ve Finans Departmanı Başkanı Taras Skvortsov’dan geldi.

Gazetecilere açıklamada bulunan Skvortsov, Sberbank’ın bankacılık faaliyetlerinin ülkenin ekonomik durumu ile doğrudan ilişkili olduğunun altını çizerek, dış etkenlerin arka planda tutulduğunda iç talebin ekonomiyi desteklediğine dikkat çekti.

Skvortsov, “Tüketici talepleri ve harcamalarla ilişkin en son istatistiklere dayanarak, Rusya ekonomisinin tüm yıl için büyümesine ilişkin tahminimizi yaklaşık yüzde 1’e yükseltiyoruz” diye açıklamada bulundu.

Sberbank’ın kredi hacimleri konusunda da tahminlerin yükseldiğini açıklayarak, 2023 büyüme tahmini çerçevesinde kurumsal kredi portföyünün yüzde 10-12’den yüzde 13-15’e çıktığını paylaştı.

İç talepteki büyümeyi destekleyen veriler hakkında detaylı bilgi veren Skvortsov, bu yıl bireysel krediler için büyüme tahminlerinin yüzde 11-13 aralığından yüzde 14-16 seviyesine çıkarıldığını ekledi.

Bankanın hem kurumsal kredilerinin hem de mevduat hacimlerinin 2023’te büyümeye yakın olduğundan emin olduklarını ifade etti.

Bankanın enflasyon beklentisini de açıklayarak, Rusya’nın enflasyonunun sene sonuna kadar yüzde 5 ila 6 seviyelerinde kayda geçeceğini söyledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu