Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Banka Sberbank 2023’te Keskin Bir Toparlanma Bekliyor

Rusya merkezli yatırım bankası Sberbank, yaptırımlar nedeniyle 2022 karında düşüş bildirirken, bu yıl için toparlanma bekliyor.
Rus Banka Sberbank 2023’te Keskin Bir Toparlanma Bekliyor
YAYINLANMA ZAMANI

Rusya’nın önde gelen yatırım bankası Sberbank, CEO’sunun en zor yıl olarak adlandırdığı dönemde, kapsamlı Batı yaptırımlarının Rusya’nın finans sektörünü sarsması ile 2022’de yaklaşık yüzde 80’lik bir düşüş bildirdi. Banka bu yıl karının keskin bir şekilde toparlanmasını bekliyor.

Yaklaşık 107 milyon aktif bireysel müşterisi bulunan Sberbank, bir yılda ilk kez uluslararası raporlama standartlarına uygun sonuçlar yayınlıyordu. Rus makamları, Moskova finansal istikrarı korumaya çalışırken geçen yıl bankalara açıklamaları ve temettü ödemelerini sınırlama talimatı verdi.

Yıllık Kar Yüzde 80’e Yakın Düştü

Sberbank’ın yıllık karı, 2021’e göre yüzde 78,3 düşüşle 270,5 milyar ruble oldu. Banka açıklamasında Ocak-Şubat 2023 için Rus standartlarına göre karın 225 milyar ruble olduğunu söyledi. Moskova’da işlem gören hisseleri, gün içinde yüzde 0,3 gerilemeden önce piyasa açılışında bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesini gördü.

Sberbank CEO’su German Gref, bu yılki kârın kriz öncesi yılda kazanılan rekor 1,25 trilyon rubleye yakın olması gerektiğini söyledi. Banka, net faiz gelirinin yıllık yüzde 6,6 artışla 1,87 trilyon rubleye, net komisyon gelirinin ise yüzde 15,4 artışla 697,1 milyar rubleye ulaştığını bildirdi. Özkaynak karlılığı (ROE) 19 puan düşerek yüzde 5,2’ye geriledi.

Gref, 2023 ROE’nin yaklaşık yüzde 20’ye ulaşmasının beklendiğini ve net faiz marjının yüzde 5,3-5,5 aralığında göründüğünü söyledi. Bankanın CEO’su iş modellerinin başka bir güç testinden geçtiğini belirterek, 2022 sonuçlarına göre temettü ödemelerini değerlendirmeye Mart ayında verilecek bir kararla yeniden başlayacaklarını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Sberbank Rus Ekonomisine Güç Sağladı

Sberbank’ın gelecekte her zaman temettü ödemeye çalışacağını söyleyen Gref, belirli bir rakam vermeyi reddetti. Maliye bakanlığı, çoğunluğu devlete ait borç verenin 2022 kârının yüzde 50’sini ödemesini bekliyor. Sberbank’ın yaptırımlar karşısındaki dayanıklılığı, Rusya’nın bankacılık sektörünün 2022’nin ilk yarısında zarar eden bir dönemi atlatmasında önemli rol oynadı.

Gref kriz karşıtı bir plan uyguladıklarının altını çizerek, “Önceliklerimizi kökten revize ettik, en katı tasarruf önlemlerini uygulamaya koyduk, uluslararası işletmeleri kapatıp sattık ve ayrıca kredi portföyü ile bloke edilen varlıklar için gerekli tüm karşılıkları ayırdık” diye konuştu.

Sberbank, grubun işletme maliyetlerinin yıllık bazda yüzde 1,5 düşmesiyle birlikte, tasarrufun 240 milyar rubleyi aştığını bildirdi. Gref, bankanın yaptırımların uygulanmasından bu yana yurt dışından 6 milyar dolar döviz aldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.