Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Savaşın Odağındaki Petrol için Kafalar Karışık

Hamas'ın İsrail saldırısının ardından piyasa gözlemcileri şu ana kadarki gelişmelere odaklanarak gelecek dönemdeki petrol piyasasına ilişkin öngörülerini paylaştı.
Savaşın Odağındaki Petrol için Kafalar Karışık
HABER GİRİŞ

Filistinli grup Hamas’ın Cumartesi günü İsrail’e düzenlediği saldırının bölgedeki gerileme ilişkin yabancı kurumlar değerlendirmelerde bulundu. Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley, çatışmaların petrol fiyatları üzerindeki etkisini değerlendirdi.

Morgen Stanley, “Ne İsrail ne de komşuları büyük petrol üreticisiler, bu nedenle petrol arzı için kısa vadeli riski sınırlı görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Ancak bu sabah petrol fiyatları, Orta Doğu’daki gerilimin getirdiği arz endişeleriyle güne yükselişle başladı.

Yatırımcılar, bölgedeki gerilimin tırmanarak Tahran ve ABD’yi de içine alarak daha geniş bir çatışmaya yol açabileceğine ilişkin endişeli. Belirsizlik ortamından etkilenen piyasadan karışık sinyaller gelmeye devam ediyor.

Ham Petrol Fiyatlarına 5-10 Dolar Risk Primi Eklenebilir

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden Societe Generale, bölgede artan jeopolitik gerilimlerin ham petrol fiyatlarına 5-10 dolar risk primi ekleyebileceğini öngördü.

New York merkezli banka Citigroup ise Suudi Arabistan’ın günlük 1 milyon varillik üretim kısıntısını azaltacağı veya kaldıracağı yönünde tahminde bulundu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Ham Petrol Günü Nasıl Kapatır?

Ayrıca Citigroup analistleri, Hamas’ın saldırısının petrol üzerinde yükseliş yönünde etkileri olduğuna işaret etti. Hamas’a verdiği destek göz önüne alındığında, İsrail’in İran’a saldırma riskinin de arttığını vurguladı.

İran Çok Büyük Bir Vahşi Kart

Kanada merkezli yatırım bankası RBC Capital Markets, İran’ı çok büyük bir vahşi kart olarak nitelendirdi.

Aralarında Helima Croft’un da bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri, İran’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Tahran’ı saldırıları kolaylaştırmakla ne kadar güçlü bir şekilde suçladığına odaklanılacağını ileri sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.