Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sağlık Bakanlığı Randevu Sınırıyla İlgili Açıklama Yaptı

Randevu sorunun çözümü için kota sisteminin getirildiği haberi üzerine Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Detaylar haberde;
Sağlık Bakanlığı Randevu Sınırıyla İlgili Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

Hastane randevularında yaşanan soruna çözüm olarak kota sistemi getiriliği ve bir aylık süre zarfında 3’ten fazla randevu alınamayacağına ilişkin haberler bugün kamuoyunda yankı uyandırdı. Sağlık Bakanlığı, randevu kotası uygulaması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınan randevularda yeni bir düzenleme yapılmadığı, randevulara sınır getirilmesinin söz konusu olmadığı söylendi.

Ancak bu açıklamadan önce MHRS üzerinden verilen randevu uyarısının güncellediği görüldü.

Haberlere konu olan kota uyarısında daha önce “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” uyarısının değiştirilerek, “Aktif 3 randevunuz bulunmaktadır. Randevunuzu gerçekleştirdikten sonra yeni randevu alabilirsiniz” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Halihazırda mevcut uygulamaya göre MHRS’de bir kişinin aktif olarak üç randevusu bulunabilmektedir. Bu üç randevuya, kontrol muayeneleri dahil değildir. Kişi muayene oldukça, yeni randevu almasına bir sınırlama yoktur. Ayrıca randevu cetveline dair planlama aylık değil, 15 günlük yapılmaktadır.”

GCM Yatırım Banner

Doktorlar Açıklamıştı

Yeni kota uygulaması hakkında bilgi veren Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, Birgün’e verdikleri demeçte, bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda uygulanacak kota sisteminin uygulamaya konulması için bilgi işlem merkezleri ve bilgisayar firmalarına bilgi verildiğini söylemişlerdi.

Randevu talebinde bulunan hastalara ise şimdiden “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” mesajlarının gönderildiğini paylaşmışlardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.