Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Yeni İddiası: Ukrayna’daki Savaşı NATO Uzatıyor

Dmitriy Peskov, NATO’nun Ukrayna rejimine savaşı dayattığını iddia ederek, bu durumun zorluklara sebebiyet verdiğini söyledi. İşte detaylar;
Rusya’nın Yeni İddiası: Ukrayna’daki Savaşı NATO Uzatıyor
Yorum

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nü (NATO) Ukrayna’daki savaşı uzattığını iddia etti. Peskov, NATO’nun Ukrayna rejimine savaşı dayattığı ve bu durumun son Ukraynalı kalana kadar süreceğini savundu. Ayrıca örgütün Ukrayna’ya silah gönderdiğini söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gazetecilerle güncel konuları değerlendirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ın söylediği, “Ukrayna’nın ileride NATO üyesi olabilmesi için önce egemen ve bağımsız bir devlet olarak kalabilmesi gerektiği” cümleyi de değerlendiren Peskov, “Bu, NATO’nun aydınlandığı anlamına gelmez.” dedi.

NATO’nun Ukrayna rejimine savaşı dayattığını yineleyen Peskov, bu durumun savaşı uzattığını ve Ukrayna yönetiminde zorluklara sebebiyet verdiğini kaydetti.

Sözcü Peskov, Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin soruşturulması için mahkemenin kurulmasına yönelik girişimlerine de değindi. AB’nin bahsi geçen girişimlerinin meşruiyetinin olmayacağını savundu. Ayrıca Rusya’nın kabul etmeyip, kınayacağını ekledi.

Leyen: Rusya Özel Bir Mahkeme ile Soruşturulmalı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dün yaptığı açıklamada, Ukrayna’da Rusya tarafından işlenen savaş suçlarının soruşturulması için özel bir mahkemenin kurulması gerektiğini vurgulamıştı.

Ayrıca Leyen, Avrupa tarafından dondurulan Rus varlıklarının iadesinin yapılmayacağını ve bu varlıkların Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılmasını istediklerini açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Kasım ayında yaptığı bir açıklamadaysa Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerine karşı tazminat ödemesi gerektiğini tanıyan bir kararı onaylamak için oy kullanımına gitmişti.

Oylama sonucunda meclisin 193 üyesinden 94’ü bu kararı desteklemişti. Rusya’nın bu tür eylemlerden kaynaklanan her türlü zarar ve uluslararası hukuka aykırı tüm eylemlerin yasal sonuçlarına katlanması gerektiğini belirtmişti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu