Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Genel Kurulu: Rusya, Ukrayna’ya Tazminat Ödemeli!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, son toplantısında Rusya'ya seslendi ve ülkenin Ukrayna'ya tazminat ödeme konusunda sorumlu olduğunu dile getirdi. Detaylar haberde;
BM Genel Kurulu: Rusya, Ukrayna’ya Tazminat Ödemeli!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Pazartesi günü gerçekleştirdiği toplantıda Rusya’yı, Ukrayna’daki davranışlarından sorumlu tutmaya çağırdı. Rusya’nın ülkeye tazminat ödemekten sorumlu olması gerektiğini tanıyan bir kararı onaylamak için oy kullanımına gitti.

Oylama sonucunda meclisin 193 üyesinden 94’ü bu kararı destekledi. Şubat ayında komşusunu işgal eden Rusya’nın “bu tür eylemlerden kaynaklanan her türlü zarar dahil olmak üzere uluslararası hukuka aykırı tüm eylemlerinin yasal sonuçlarına katlanması gerektiği” belirtildi.

Karar, üye devletlerin Ukrayna ile iş birliği içinde, Rusya aleyhindeki kanıtları ve iddiaları kaydetmek için uluslararası bir kayıt oluşturmasını tavsiye ediyor.

Genel Kurul kararları bağlayıcı olmasa bile siyasi ağırlık taşımaktadır.

Kyslytsya: Rusya’nın Hesap Verme Zamanı Geldi

Ukrayna’nın BM Büyükelçisi Sergiy Kyslytsya, oylamadan önce Genel Kurul’da Rusya’nın, fabrikalardan konutlara ve hastanelere kadar her şeyi hedef aldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kyslytsya açıklamasında “Ukrayna, ülkeyi yeniden inşa etme ve bu savaştan kurtularak ülkeyi yeniden gözden geçirme gibi göz korkutucu bir göreve sahip olacak. Ancak bu iyileşme, Rus savaşının kurbanları için bir adalet duygusu olmadan asla tamamlanmış olmayacak. Rusya’nın hesap verme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Nebenzia: Batı, Çatışmayı Körüklüyor

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia ise oylamadan önce Genel Kurul’a, kararın hükümlerinin “yasal olarak geçersiz” olduğunu söyleyerek ülkeleri buna karşı oy kullanmaya çağırdı.

Nebenzia, “Batı, çatışmayı uzatmaya ve daha da kötüleştirmeye çalışıyor ve bunun için Rus parasını kullanmayı planlıyor” dedi.

Pazartesi günü Rusya, Çin ve İran dahil 14 ülke karara karşı oy kullanırken; Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika dahil 73 ülke çekimser kaldı. Tüm üye devletler oy kullanmadı.

Mart ayında, Genel Kurul’un 141 üyesi Rusya’nın işgalini kınamak için oy kullanmıştı. Ekim ayında ise 143 ülke, Moskova’nın Ukrayna’nın bazı kısımlarını ilhak etme girişimini kınamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin kaçmadan önce güneydeki stratejik Herson kentindeki kritik altyapıyı imha ettiğini söylemişti.

İşgal, Ukrayna şehirlerini enkaza çevirmesine ve binlerce kişiyi öldürmesine veya yaralamasına rağmen, Moskova, kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığı iddiasını reddetmeye devam ediyor.

Woodward: Rusya, Zararı Karşılamak Zorunda

Bu arada İngiltere’nin BM Büyükelçisi Barbara Woodward mecliste yaptığı konuşmada, “Ukrayna halkı için güvenli ve müreffeh bir gelecek inşa etmek için Ukrayna’nın toparlanmasını ve yeniden inşasını desteklemek için geniş bir uluslararası çaba gerekecek” şeklinde konuştu.

Woodward sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Ancak Ukrayna’ya verilen zarardan yalnızca bir ülke, Rusya sorumludur ve bu kararın ortaya koyduğu gibi, Rusya’nın bu zararı ödemesi kesinlikle doğrudur.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın