Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Dondurduğu Rus Varlıklarını İade Etmek İstemiyor

AB’den Rusya’nın tepkisini çekecek yeni bir çıkış geldi. Dondurulan Rus varlıklarına ve merkez bankası rezervlerine el konulacağı sinyali verildi.
AB Dondurduğu Rus Varlıklarını İade Etmek İstemiyor
Yorum

Ukrayna’da başlattığı savaş için Rusya’ya her alanda yaptırım uygulayan Avrupa Birliği (AB), dondurulan Rus varlıklarının akıbeti hakkında yeni bir çıkışta bulundu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rus varlıklarının iadesinin yapılmayacağı, aksine rıza alınmaksızın Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılmasını istediklerini açıkladı.

Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan AB yetkilisi, “Rusya işlediği korkunç suçların bedelini ödemeli” dedi.

Ukrayna’nın yaşadığı zararın sorumlusu olarak Moskova’yı işaret ederek, Rusya’nın ve Rus oligarkların bu zararı tazmin etmekle yükümlü olduğunu vurguladı.

Rusya Merkez Bankası’nın 300 milyar avroluk rezervinin bloke edildiğini, Rus oligarkların ise 19 milyar avroluk varlığının dondurulduğunu paylaştı.

Bu varlıklara el koymayı planladıklarını belirterek, Ukrayna tarafının bugüne kadar toplam 600 milyar avroluk zarara uğradığını tahmin ettiklerini söyledi.

Uluslararası arenadaki ortaklarıyla bu planı gerçekleştirme imkanlarının olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Yaptırımlar kalkınca bu fonlar Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği zararın tamamını tazmin etmesi için kullanılmalı. Bunu mümkün kılmak için ortaklarımızla uluslararası bir anlaşma üzerinde çalışacağız.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu