Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Yaptırımları Sürüyor: Danimarka’nın Gazı Kesildi

Rusya'nın enerji şirketi Gazprom, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Danimarka'ya gaz ihracatını durdurdu. Ayrıntılar haberde...
Rusya’nın Yaptırımları Sürüyor: Danimarka’nın Gazı Kesildi
HABER GİRİŞ

Rusya ile Batılı ülkeler arasında karşılıklı yaptırım kararları uygulanmaya devam ediyor. Rusya’nın en büyük enerji şirketi olan Gazprom, Avrupa’daki bazı ülkelere gaz tedarikini kesmeye başladı. Geçtiğimiz saatlerde Hollanda’ya gaz ihracatının kesildiği duyurulmuştu.

Gazprom’dan bir ülkeye daha gaz ihracatının kesildiği açıklandı. Rusya hükümetinin almış olduğu ruble ile ödeme kararına uymayan Danimarka’ya verilen doğal gazın kesildiği duyuruldu. Kurum Shell ve Ostred’e gaz verilmeyeceğini açıkladı.

Danimarka’nın enerji şirketi Ostred’in, Rusya’ya doğal gaz ödemesini yapmadığı vurgulanan açıklamada, “31 Mayıs işgünü sonu itibariyle, Gazprom Export, Ostred’den gaz tedariki için ödeme alamamıştır. Bu bağlam Gazprom tarafından Ostred’e gaz sevkiyatı 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle Devlet Başkanı Kararnamesi doğrultusunda ödeme yapılana kadar durdurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Gazprom, Shell ile yıllık 1,2 milyar metreküplük bir sözleşme olduğunu söyledi. Shell sözcüsü, “Shell, Gazprom tarafından belirlenen yeni ödeme koşullarını kabul etmedi. Çeşitli gaz tedarik portföyümüz aracılığıyla Avrupa’daki müşterilerimize tedarik etmeye devam etmek için çalışacağız.” açıklamasını yaptı.

Ostred yaptığı ayrı bir açıklamada, ruble olarak ödeme yapma zorunluluğunun olmadığını ve euro olarak ödemeye devam edeceğini söyledi. Danimarkalı şirketin CEO’su Mads Nipper, Oersted’in bu senaryoya hazırlandığını ve müşterilerine gaz tedarik etmeyi sürdüreceklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Gazprom, bugüne kadar Polonya, Bulgaristan, Finlandiya ve Hollanda’ya ruble ile ödeme yapmadıkları gerekçesiyle doğal gaz akışını durdurma kararı almıştı. Danimarka’nın enerji şirketi geçtiğimiz gün Rusya’nın gaz akışını kesmesine karşı hazırlıklı olduğunu ve olası bir yaptırımdan etkilenmeyeceğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.