Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Enerji Şirketi Gazprom Hollanda’ya Gazı Kesti

Rusya’nın en büyük enerji tedarikçisi Gazprom, Hollanda’ya gaz aktarımını durdurdu. Ayrıntılar haberde...
Rus Enerji Şirketi Gazprom Hollanda’ya Gazı Kesti
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Batılı ülkeler ile Rus hükümeti arasında karşılıklı yaptırımlar birbirini takip ediyor. Rusya daha önce ruble ile ödeme yapmayan ülkelere ve şirketlere gaz ihracatını keseceğini açıklamıştı.

Bu kapsamda Rusya’nın en büyük enerji şirketi Gazprom, Hollanda’ya gaz aktarımının tamamen durdurulduğunu açıkladı. Gazprom’dan yapılan açıklamada, Hollanda merkezli GasTerra’nın ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi nedeniyle gaz ihracının kesildiği bildirildi.

Hareket, Danimarka’nın Rus gaz arzına potansiyel bir son vermesinden ve Avrupa Birliği’nin Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya karşı şimdiye kadarki en sert önlemi olan deniz yoluyla petrol ithalatını durdurma anlaşmasının ardından geldi.

Doğal Gaz  Yaptırımlarına Yeni Ülkeler Ekleniyor

GazTerra cephesinden yapılan açıklamada ise tedarikin durdurulması nedeniyle 1 Ekim tarihine kadar 2 milyar metreküp doğal gazın alınamayacağı bildirildi. Rus enerji şirketi daha önce ruble ile ödeme yapmayı kabul etmemeleri nedeniyle Bulgaristan, Polonya ve Finlandiya’ya doğal gaz aktarımını kesme kararı almıştı.

Bu kararın başka ülkelere de sıçrayabileceği belirtiliyor. Bu ülkelerden birisi olan Danimarka’dan geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, Rus gazının kesilmesinin herhangi bir olumsuz etki yaratmayacağı kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%